- Dzień Świętości Życia jest wyrazem naszej solidarności z życiem, zwłaszcza tym najbardziej zagrożonym, bezbronnym i najsłabszym - mówił ks. Andrzej Pradela, proboszcz sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie.
W tym roku, z racji przeżywania Wielkiego Tygodnia, uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a zarazem obchody Dnia Świętości Życia zostały przesunięte w kalendarzu liturgicznym na 4 kwietnia.
Podobnie, jak w latach poprzednich, diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia odbywały się w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. – Zapraszam do wspólnej modlitwy za dar każdego życia oraz modlitwy błagalnej o obronę istnienia zagrożonego, aby w naszych czasach cywilizacja pokoju i miłości życia zwyciężała w ludzkich sercach. Tą modlitwą włączamy się w apel KEP, który wczoraj został odczytany w naszych kościołach – podkreślił proboszcz.
Uroczystości rozpoczęła modlitwa różańcowa, a centralnym punktem spotkania była Msza św. z obrzędem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, której przewodniczył ks. prof. Grzegorz Szamocki, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Mudlaff, ojciec duchowny GSD. – Dopiero, kiedy potrafimy zaufać Bogu oraz przyjąć Jego plan wobec naszego życia, możemy stać się prawdziwie wolni oraz szczęśliwi, bo nie musimy się bać się o swój los. Nie musimy się szarpać z życiem, nieść jego ciężaru na własnych barkach – mówił kaznodzieja.
– Dzisiaj, kiedy przeżywamy takie tarcia, szczególnie w sferze społecznej i politycznej dotyczącej wartości ludzkiego życia, możemy być pewni tego, że kiedy człowiek w pokorze będzie w stanie przyjąć Boży pomysł na swoje życie, nie będzie musiał czuć żadnego zagrożenia, żadnego niepokoju. Ponieważ to Bóg jest gwarancją bezpieczeństwa człowieka, jego szczęścia, wewnętrznego pokoju, zarówno w wymiarze życia doczesnego, jak i po śmierci – podkreślił ks. Mudlaff.
Obrzęd duchowej adopcji poprowadził ks. Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD. Zobowiązanie podjęli wierni, a także uczestniczący w uroczystościach klerycy oraz siostry zakonne kanoniczki Ducha Świętego de Saxia.
Duchowa adopcja trwa 9 miesięcy. Jest to codzienna modlitwa za dziecko zagrożone aborcją. Podjąć może ją każdy chrześcijanin, bez względu na wiek. Dzieło duchowej adopcji każdorazowo rozpoczyna się od złożenia uroczystej przysięgi, w czasie której zobowiązujemy się do odmawiania krótkiej modlitwy adopcyjnej w intencji poczętego dziecka i jego rodziców.