Nowy numer 33/2018 Archiwum

Modlitwa w rocznicę tragedii smoleńskiej

- Tu, w bazylice Mariackiej, znajdują się jedyny w Trójmieście pomnik ofiar smoleńskich oraz grób marszałka Macieja Płażyńskiego. Kościół ten jest więc naturalnym miejscem celebracji obchodów 6. rocznicy katastrofy - mówi ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii.

Tegoroczne obchody rocznicy tragedii smoleńskiej rozpoczną się w bazylice Mariackiej 10 kwietnia o godz. 12 uroczystą Mszą św., której przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

- Osoby, które zginęły w Smoleńsku, są nam wszystkim bardzo bliskie. Gdy wydarzyła się ta tragedia, doświadczaliśmy niezwykłego zjednoczenia. Uważam, że tak, jak wówczas, tak również i teraz powinniśmy spotkać się w duchu wiary i modlitwy właśnie w tym miejscu. Zapraszam więc wszystkich, niezależnie od tego, jak patrzą na świat - podkreśla ks. Bradtke.

Na zakończenie Mszy św. przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej odbędzie się okolicznościowa modlitwa oraz zostaną złożone wieńce i kwiaty. Jak informują organizatorzy, Mszę św. poprzedzi poświęcenie kaplicy Jezusa Miłosiernego, która została przygotowana w pomieszczeniu przy wieży, gdzie dotąd eksponowana była kopia "Sądu Ostatecznego" autorstwa Hansa Memlinga.

- Obraz ten został przeniesiony we właściwsze miejsce - relacjonuje proboszcz. - W związku z przeżywanym właśnie Rokiem Miłosierdzia w bazylice Mariackiej wygospodarowaliśmy miejsce, aby Jezus Miłosierny był odpowiednio uczczony. Znalazł się tutaj oryginalnych rozmiarów wizerunek Jezusa Miłosiernego. W kaplicy odbywać się będzie stała adoracja Najświętszego Sakramentu. Codziennie też o godz. 15 wierni pod przewodnictwem świeckiego Apostolatu Miłosierdzia odmawiać będą koronkę, modląc się w intencjach ojca świętego, miasta Gdańska i wszystkich odwiedzających bazylikę Mariacką - wyjaśnia.

Jak dodaje, w kaplicy znajdzie się w przyszłości także konfesjonał, w którym od 14.30 do 15.30 w kilku językach będzie można skorzystać z sakramentu pokuty.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma