Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z dziekanami o Światowych Dniach Młodzieży

Metropolita gdański spotkał się z dziekanami archidiecezji. Jednym z omawianych tematów był stan przygotowań do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

W sali konferencyjnej w rezydencji metropolity 13 kwietnia odbyło się robocze spotkanie metropolity z dziekanami i wicedziekanami dekanatów archidiecezji. W obradach uczestniczyli także biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński.

Wśród poruszanych tematów szczególnie wiele miejsca poświęcono stanowi przygotowań do diecezjalnego etapu zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Ks. Artur Miroński, odpowiedzialny z system informatyczny obsługujący rejestrację pielgrzymów, poinformował zgromadzonych o spadku liczby osób, które zamierzają przybyć do Gdańska, by wziąć udział w diecezjalnym etapie ŚDM.

- Dzisiaj liczba pielgrzymów wynosi ok. 3800 osób. Wiele z informacji o obniżeniu liczby pielgrzymów wpłynęła do diecezji po zamachach terrorystycznych w Belgii. Dotyczą głównie pielgrzymów z krajów europejskich - relacjonował ks. Miroński. - Liczbę pielgrzymów znacznie zaniżyła także Ukraina. Jeszcze w listopadzie grupa zgłoszona z diecezji lwowskiej liczyła 500 osób. Dziś wiemy, że przyjedzie ich zaledwie 7. W tym przypadku zdecydowały względy ekonomiczne - oceniał ks. Krzysztof Nowak, koordynator diecezjalnego etapu ŚDM.

Według dostępnych obecnie danych, największa grupa uczestników ŚDM przybędzie do Gdańska z Francji. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziało 710 osób z tego kraju. Przyjazd potwierdziły także duże grupy z Włoch, Kolumbii, Niemiec, Argentyny i Meksyku. Wśród gości znajdzie się 2 tys. Europejczyków, 1416 mieszkańców obu Ameryk, 300 mieszkańców Azji i zaledwie 31 Afrykańczyków.

W przyjęcie pielgrzymów, oprócz parafii, zaangażowali się przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych. Zapewnią oni mieszkanie i wyżywienie 950 osobom. Pracujący w archidiecezji oo. pijarzy, niezależnie od systemu diecezjalnego, przyjmą dodatkowo 300 pielgrzymów.

Podczas spotkania księża omawiali także sposoby organizacji pobytu gości. Propozycje dotyczyły nie tylko sfery duchowej, ale także zabaw i radosnego spędzania wolnego czasu. Pojawiła się m.in. propozycja zorganizowania piłkarskiego turnieju międzypaństwowego.

Omówiono także kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym szkoleń z zakresu rozpoznawania zagrożeń, które odbyć mają księża proboszczowie parafii przyjmujących pielgrzymów oraz kapłani zaangażowani w organizację spotkań.

Mówiono także o warunkach udziału naszych diecezjan w krakowskim spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Weźmie w nim udział ok. 3000 wiernych z archidiecezji.

Odpowiadając na pytania kierowane z sali, ks. Nowak podkreślał, że aby wziąć udział w Mszy św., którą papież będzie sprawował w Krakowie, konieczna jest wcześniejsza rejestracja w komputerowym systemie ŚDM. Tylko wówczas, z imiennym identyfikatorem, możliwy będzie wstęp na teren, gdzie będzie odbywać się uroczystość. - Nie ma możliwości, by ktoś, kto wcześniej się nie zarejestrował, mógł wejść na ten teren. Decydują o tym względy bezpieczeństwa - tłumaczył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama