Metropolita gdański spotkał się z dziekanami archidiecezji. Jednym z omawianych tematów był stan przygotowań do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
W sali konferencyjnej w rezydencji metropolity 13 kwietnia odbyło się robocze spotkanie metropolity z dziekanami i wicedziekanami dekanatów archidiecezji. W obradach uczestniczyli także biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński.
Wśród poruszanych tematów szczególnie wiele miejsca poświęcono stanowi przygotowań do diecezjalnego etapu zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Ks. Artur Miroński, odpowiedzialny z system informatyczny obsługujący rejestrację pielgrzymów, poinformował zgromadzonych o spadku liczby osób, które zamierzają przybyć do Gdańska, by wziąć udział w diecezjalnym etapie ŚDM.
- Dzisiaj liczba pielgrzymów wynosi ok. 3800 osób. Wiele z informacji o obniżeniu liczby pielgrzymów wpłynęła do diecezji po zamachach terrorystycznych w Belgii. Dotyczą głównie pielgrzymów z krajów europejskich - relacjonował ks. Miroński. - Liczbę pielgrzymów znacznie zaniżyła także Ukraina. Jeszcze w listopadzie grupa zgłoszona z diecezji lwowskiej liczyła 500 osób. Dziś wiemy, że przyjedzie ich zaledwie 7. W tym przypadku zdecydowały względy ekonomiczne - oceniał ks. Krzysztof Nowak, koordynator diecezjalnego etapu ŚDM.
Według dostępnych obecnie danych, największa grupa uczestników ŚDM przybędzie do Gdańska z Francji. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziało 710 osób z tego kraju. Przyjazd potwierdziły także duże grupy z Włoch, Kolumbii, Niemiec, Argentyny i Meksyku. Wśród gości znajdzie się 2 tys. Europejczyków, 1416 mieszkańców obu Ameryk, 300 mieszkańców Azji i zaledwie 31 Afrykańczyków.
W przyjęcie pielgrzymów, oprócz parafii, zaangażowali się przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych. Zapewnią oni mieszkanie i wyżywienie 950 osobom. Pracujący w archidiecezji oo. pijarzy, niezależnie od systemu diecezjalnego, przyjmą dodatkowo 300 pielgrzymów.
Podczas spotkania księża omawiali także sposoby organizacji pobytu gości. Propozycje dotyczyły nie tylko sfery duchowej, ale także zabaw i radosnego spędzania wolnego czasu. Pojawiła się m.in. propozycja zorganizowania piłkarskiego turnieju międzypaństwowego.
Omówiono także kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym szkoleń z zakresu rozpoznawania zagrożeń, które odbyć mają księża proboszczowie parafii przyjmujących pielgrzymów oraz kapłani zaangażowani w organizację spotkań.
Mówiono także o warunkach udziału naszych diecezjan w krakowskim spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Weźmie w nim udział ok. 3000 wiernych z archidiecezji.
Odpowiadając na pytania kierowane z sali, ks. Nowak podkreślał, że aby wziąć udział w Mszy św., którą papież będzie sprawował w Krakowie, konieczna jest wcześniejsza rejestracja w komputerowym systemie ŚDM. Tylko wówczas, z imiennym identyfikatorem, możliwy będzie wstęp na teren, gdzie będzie odbywać się uroczystość. - Nie ma możliwości, by ktoś, kto wcześniej się nie zarejestrował, mógł wejść na ten teren. Decydują o tym względy bezpieczeństwa - tłumaczył.