Nowy numer 4/2021 Archiwum

Kontrowersje wokół przebudowy kina "Neptun"

Magdalena Błeńska, posłanka Kukiz'15, złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sprawa dotyczy przebudowy kina "Neptun" w centrum Gdańska.

Za dwa lata w miejscu legendarnego kina "Neptun" powstanie hotel z lokalami usługowymi. Inwestycja warta 38 mln zł już się rozpoczęła.

Jak twierdzi poseł Błeńska, konserwator popełnił przestępstwo, bo odstąpił od konieczności przeprowadzenia wyprzedzających badań archeologicznych. Ich brak - zdaniem posłanki - może doprowadzić do zniszczenia słabo zachowanych śladów najstarszego osadnictwa wczesnośredniowiecznego na terenie Gdańska.

Wcześniej ten sam problem zauważyli archeolodzy i historycy. - Dokładnie przeanalizowaliśmy dostępne w tej sprawie dokumenty i potwierdziły się wszelkie wątpliwości zgłaszane nam przez środowisko gdańskich archeologów oraz we wcześniejszych doniesieniach medialnych. Uważam, że proces podejmowania decyzji w tej sprawie budzi zbyt wiele obiekcji i sprawą powinny zająć się organy ścigania - wyjaśnia posłanka. - Już 18 lutego przekazaliśmy dostępne nam informacje wojewodzie z prośbą o interwencję, niestety bezskutecznie. Być może jedna z nielicznych możliwości zbadania najdawniejszych dziejów Gdańska została właśnie pogrzebana.

Wojewódzki Konserwator Zabytków sprawy na razie nie komentuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama