Nowy numer 2/2021 Archiwum

Z brzdącem do biblioteki

Akcja "Z książką na start", realizowana przez Fundację "Metropolia Dzieci" oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, to propozycja dla wszystkich, którzy chcą, aby ich pociechy od najmłodszych lat załapały książkowego bakcyla.

– Kierujemy ten projekt do dzieci w wieku 0–6 lat, a jego głównym zadaniem jest promocja czytelnictwa i edukacji, chociaż nie tylko. Bo nasza akcja ma rozbudzić w najmłodszych miłość do książek, a także pokazać rodzicom i opiekunom nowe możliwości spędzenia czasu z dziećmi – wyjaśnia Agnieszką Błażewicz, prezes Fundacji „Metropolia Dzieci”.

Zachętą do odwiedzenia biblioteki ma być pakiet startowy. – On dla dziecka zawiera słowo klucz: książka na zawsze. Liczmy na to, że nawet jeśli ktoś nadal nie ufa pomysłowi chodzenia do biblioteki, to przyjdzie chociaż po to, żeby otrzymać pakiet startowy, a przy okazji mu się spodoba i zacznie tu wracać – mówi pani Agnieszka.

A jak zachęca się dzieci, by do biblioteki wróciły z rodzicami? – My to robimy przy pomocy listu, pacynek Gustawa i Klary oraz, oczywiście, książek – śmieje się pani Agnieszka. Kobiety z fundacji odwiedzają przedszkola, gdzie w czasie krótkich wystąpień zachęcają do odwiedzin w bibliotece. – Okazuje się, że wiele dzieci w bibliotece już było, ale z rówieśnikami z przedszkola. Na 20-osobową grupę zgłasza się może troje, które odwiedziło to miejsce z rodzicami. Myślę, że rodzice mają w pamięci bibliotekę jako instytucję z siermiężnymi półkami, gdzie wszystko jest wysoko i panuje przeszywająca cisza. Dzisiejsze biblioteki zdecydowanie przełamują ten stereotyp. Bo są bardzo kolorowe, z półkami dopasowanymi do wysokości dzieci, gdzie, owszem, należy być cicho, ale bez przesady – mówi pani Agnieszka.

W czasie pierwszej wizyty w bibliotece młody czytelnik otrzyma wspomniany pakiet startowy, a w nim m.in. Kartę do Kultury, czyli kartę biblioteczną z imieniem i nazwiskiem dziecka, uprawniającą do wielu zniżek w miejscach kultury w Gdańsku, darmową książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań oraz Paszport Biblioteczny, do którego będzie wbijana pieczątka za każdym razem, gdy odwiedzi jedną z bibliotek biorących udział w projekcie. – Gdy dziecko uzbiera 10 pieczątek, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania – podkreśla  Ewelina Ewertowska, wiceprezes Fundacji „Metropolia Dzieci”.

Pakiety informacyjne dla młodych czytelników zostaną przekazane maluchom w przedszkolach podczas spotkań przeprowadzonych w ponad 300 placówkach. – Jeżeli rodzic nie otrzyma tzw. listu, nic straconego, bo i tak może zgłosić się do jednej z naszych filii z dowodem osobistym i odebrać pakiet startowy. Zapisanie pociechy do biblioteki jest bezpłatne – podkreśla Przemysław Czaja, kierownik Działu Promocji i Marketingu WiMBP w Gdańsku.

Organizatorki z fundacji ani myślą poprzestać na Gdańsku.– Najpierw chcemy zasięgiem objąć całe Trójmiasto, następnie województwo pomorskie, a później Polskę, dlatego zapraszamy do współpracy wydawnictwa oraz każdego, kto chce wesprzeć nasz projekt promujący praktykę czytelniczą wśród najmłodszych – podkreśla E. Ewertowska.

Więcej na temat akcji „Z książką na start” w 17. numerze „Gościa Gdańskiego na 24 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama