Nowy numer 21/2022 Archiwum

Abp Tadeusz Gocłowski nie żyje

- Ze smutkiem powiadamiamy, ze 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski, odszedł do domu miłosiernego Ojca w 84. roku życia, 60. roku kapłaństwa i 33. roku biskupstwa abp Tadeusz Gocłowski, pierwszy metropolita gdański - poinformował bp Zbigniew Zieliński.

- Dzisiaj o 12.00 odprawiałem Mszę św. w bazylice Mariackiej. Przez dziesiątki lat odprawiał ją właśnie abp Tadeusz. Na koniec modliliśmy się, zgodnie z prośbą abp. Sławoja Leszka Głódzia, o zdrowie dla abp. seniora. Po tej Mszy św. pojechaliśmy do niego, aby tam wspólnie się pomodlić. Był jednak wówczas już po drugim udarze i jego chwile były policzone. To było moje ostatnie spotkanie z abp. Tadeuszem - relacjonuje bp Zieliński.

- Chcemy to dzisiaj podkreślić biciem dzwonów w archidiecezji gdańskiej przed wieczorną Mszą św. Prosimy też o włączenie do modlitwy w intencji o spokój duszy śp. biskupa Gocłowskiego. Informacje o uroczystościach pogrzebowych podamy w osobnym komunikacie - dodaje.

Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach. Ukończył gimnazjum księży misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 w Krakowie. Był doktorem prawa kanonicznego. Studiował na KUL i w Rzymie.

23 marca 1983 roku został mianowany biskupem tytularnym Benevento i biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka, konsekrowany 17 kwietnia 1983 w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

31 grudnia 1984 r., po śmierci bp. Kaczmarka, został mianowany biskupem gdańskim, od 25 marca 1992 r. był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Sprawowanie urzędu zakończył 26 kwietnia 2008 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Stefan1
  03.05.2016 19:33
  Wielka strata. Wśród wielu wiernych zaliczany do tzw. Trójcy mądrych biskupów
  Macharski - Gocłowski - Glemp.
  Gdańsk został bez swego, oddanego i najlepszego pasterza.
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama