Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Tu spocznie śp. abp Tadeusz Gocłowski

Tu spocznie śp. abp Tadeusz Gocłowski przejdź do galerii

 
4 listopada 2015 r. W modlitwie za zmarłych biskupów gdańskich uczestniczy abp Tadeusz Gocłowski ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

- Krypta pod kaplicą Świętego Krzyża w archikatedrze oliwskiej była stosunkowo mała. Z kolejnymi pochówkami trumny biskupów przestawały się w niej mieścić. Dlatego w 2010 roku, z inicjatywy abp. Sławoja Leszka Głódzia, została poddana koniecznej modernizacji - mówi ks. Adam Kołkiewicz, archidiecezjalny konserwator zabytków.

ks. Rafał Starkowicz

|

GOSC.PL

0 FB Twitter
drukuj wyślij

W południowej części ambitu katedry, po jego zewnętrznej stronie, znajduje się kaplica Krzyża Świętego. Tuż pod nią można dostrzec schody prowadzące do ciężkich, metalowych drzwi. Za nimi znajduje się Krypta Biskupów Gdańskich. To właśnie tam 6 maja spocznie trumna z ciałem abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Krypta swój charakter zyskała już przed wiekami. Tutaj chowano znaczniejszych mnichów. Znajdują się tu m.in. szczątki opata Adama Trebnica (1570-1640), który umarł w opinii świętości. Od 1971 roku krypta stała się miejscem pochówków gdańskich biskupów. Spoczywają w niej ordynariusze Edward O’Rourke, pierwszy biskup gdański, oraz Edmund Nowicki i Lech Kaczmarek. Obok nich znajdują się trumny biskupów pomocniczych Kazimierza Kluza i Zygmunta Pawłowicza. Brakuje jedynie ciała Karola Marii Spletta, którego grób znajduje się w Düsseldorfie.

W 2010 roku, z inicjatywy abp. Głódzia, kryptę poddano gruntownej modernizacji. Jednopoziomowe, niewielkie pomieszczenie było za małe. Nie miało także wentylacji. - Dzisiaj krypta spełnia wszystkie warunki sanitarne i daje godne miejsce spoczynku gdańskim biskupom - mówi ks. Kołkiewicz. Dobudowano nowy, głębszy poziom, stworzono odpowiedni system wentylacyjny oraz przyozdobiono jej wnętrze figurą Chrystusa Zmartwychwstałego autorstwa znanego rzeźbiarza Wawrzyńca Sampa.

Podczas rozbudowy odnaleziono także 57 pochówków cysterskich, pochodzących z XVI w. - Kości cystersów zebrano i złożono je w specjalnie przygotowanych ossuariach, które znajdują się na pierwszym poziomie krypty - opowiada ks. Kołkiewicz.

Krypta, która stanowi szczególne miejsce, nie jest przeznaczona do zwiedzania. Otwiera się ją jedynie w rocznice śmierci poszczególnych biskupów oraz w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Podczas dorocznej Mszy św. w intencji zmarłych biskupów i kapłanów, odprawianej w oliwskiej katedrze w pierwszy czwartek po uroczystości Wszystkich Świętych, do krypty udaje się liturgiczna procesja. Podczas ostatniej takiej procesji wraz z innymi biskupami przy trumnach swoich poprzedników modlił się także abp Gocłowski.

« ‹ 1 › »
Krypta Biskupów Gdańskich

WIARA.PL DODANE 05.05.2016 AKTUALIZACJA 06.05.2016

Krypta Biskupów Gdańskich

​W południowej części ambitu katedry, po jego zewnętrznej stronie, znajduje się kaplica Krzyża Świętego. Tuż pod nią można dostrzec schody prowadzące do ciężkich, metalowych drzwi. Za nimi znajduje się Krypta Biskupów Gdańskich. To właśnie tam 6 maja spocznie trumna z ciałem abp. Tadeusza Gocłowskiego. Krypta, która stanowi szczególne miejsce, nie jest przeznaczona do zwiedzania. Otwiera się ją jedynie w rocznice śmierci poszczególnych biskupów oraz w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Podczas dorocznej Mszy św. w intencji zmarłych biskupów i kapłanów, odprawianej w oliwskiej katedrze w pierwszy czwartek po uroczystości Wszystkich Świętych, do krypty udaje się liturgiczna procesja. Podczas ostatniej takiej procesji wraz z innymi biskupami przy trumnach swoich poprzedników modlił się także abp Gocłowski. Zdjęcia: ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • KATEDRA OLIWSKA
  • KRYPTA BISKUPÓW GDAŃSKICH
  • POGRZEB
  • ŚP. ABP TADEUSZ GOCŁOWSKI

Polecane w subskrypcji

  • Wierzę – i co z tego?
    Wierzę – i co z tego?
    Franciszek Kucharczak
  • Wierzę – i co z tego?
    Wierzę – i co z tego?
    Franciszek Kucharczak
  • Jak dogodzić Trumpowi
    • Felieton
    Jak dogodzić Trumpowi
    Marek Magierowski
  • Zamrażarka edukacyjna. Co dalej z projektem „TAK dla religii i etyki”?
    • Polska
    Zamrażarka edukacyjna. Co dalej z projektem „TAK dla religii i etyki”?
    Przemysław Kucharczak
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X