Bohater, który łączy

- Chcemy, by rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do Auschwitz, męczennik dwóch totalitaryzmów, jeden z najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, stał się w końcu postacią powszechnie rozpoznawalną, wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków - mówi Karol Rabenda, prezes Stowarzyszenia Republikanie.

Pod pomnikiem "Tym co za polskość Gdańska" 13 maja odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznemu Marszowi Pileckiego.

Gdański marsz 22 maja przejdzie ulicami miasta już po raz trzeci. Rozpocznie go Msza św. w kościele pw. św. Brygidy o godz. 11.00. Po niej pochód wyruszy spod pomnika ks. Henryka Jankowskiego, a zakończy pod monumentem "Tym co za polskość Gdańska".

- W czasie przemarszu będziemy czytać fragmenty "Raportu Pileckiego", który jest jednym z pierwszych źródeł na temat Holokaustu na świecie. Chcemy w ten sposób podkreślić ogromne zasługi rotmistrza dla społeczności żydowskiej - zaznacza Damian Szyryn, wiceprezes trójmiejskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber, koordynator marszu.

W poprzednich latach na trasie pojawiły się rodziny z małymi dziećmi, kombatanci, młodzi ludzie z gimnazjów i liceów. W 2014 r. w marszu uczestniczyło ponad stu gdańszczan. Przed rokiem liczba ta wzrosła trzykrotnie.

- Mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku i poglądów do wspólnego świętowania 115. rocznicy urodzin wielkiego polskiego bohatera - zachęcają organizatorzy. 

W tym roku marsz zostanie poprzedzony piknikiem rodzinnym w Parku Oruńskim. - Wspólne świętowanie rozpoczniemy już 21 maja od Biegu Pileckiego. Uczestnicy pokonają malowniczą, górzystą trasę ze związanymi od przodu dłońmi, co w sposób symboliczny ma nawiązywać do brawurowej ucieczki rotmistrza z obozu koncentracyjnego - tłumaczy K. Rabenda.

Każdy z biegaczy otrzyma koszulkę z okolicznościowym nadrukiem i medal. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody m.in. wycieczka do Brukseli. Tuż po zmaganiach sportowych odbędą się zajęcia praktyczne z survivalu, wykład poświęcony malarstwu Pileckiego oraz koncert pieśni patriotycznych.

Jak podkreślają organizatorzy rotmistrz Witold Pilecki to najlepszy materiał na ogólnopolskiego bohatera. - Oprócz swoich zasług o randze światowej, był po prostu dobrym człowiekiem. Kochającym mężem, ojcem, wierzącym i praktykującym katolikiem kierującym się w życiu najwyższymi wartościami - mówi Wojciech Szymański, ze Stowarzyszenia KoLiber.

- Co ważne, Pilecki jest bohaterem nie tylko czasu wojny, ale również pokoju. Do 1939 r. był aktywnym działaczem społecznym, prezesem mleczarni, założycielem kółka rolniczego - uzupełnia.

- W dzisiejszej rzeczywistości nie ma właściwie autorytetów uznawanych przez przedstawicieli różnych stron politycznego sporu. Witold Pilecki jest taką postacią. To bohater, który swoją życiową postawą i dokonaniami łączy, a nie dzieli - podkreśla K. Rabenda.

Organizatorami tegorocznego marszu są: Stowarzyszenie KoLiber, Stowarzyszenie Republikanie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Bractwo Świętego Pawła, Korporacja Akademicka Z.A.G. Wisła.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął  "Gość Niedzielny".

Więcej o tegorocznym Marszu Pileckiego w 21. numerze "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..