- Świątynia to nie tylko piękne mury. Świątynia to przede wszystkim Najświętsza Eucharystia, kapłani i wspólnota ludzi - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance 14 maja przeżywała uroczystość konsekracji swojej świątyni. Przewodniczył jej abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański na początku Eucharystii poświęcił wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych, nawiązując w tym akcie do chrztu.
- Możecie być dumni z tej świątyni, która tętni życiem duchowym mieszkańców Żabianki - mówił w homilii abp Głódź.
- Wypełniacie z pokorą prośby z Fatimy, które kierowała do Franciszka, Hiacynty i Łucji Matka Boża. To właśnie w tym sanktuarium odmawiany jest Różaniec, odprawiane są nabożeństwa fatimskie, nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, adoracje Najświętszego Sakramentu. W tej parafii działają także różnego rodzaju wspólnoty, grupy, stowarzyszenia będące zaczynem życia religijnego - przypomniał.
Po Liturgii Słowa metropolita gdański dokonał uroczystej koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. - To symboliczny akt oddania Panu Jezusowi przez ręce Maryi trudu 20 lat tworzenia parafii i wznoszenia świątyni. Koronacja figury jest znakiem nieustannej czci jaką otaczana jest Matka Boża Fatimska. Ta piękna korona wykonana ze szczerego złota jest darem waszych serc, a także wyrazem wdzięczności za wszystkie łaski - przyznał abp Głódź.
Następnie odbyła się najważniejsza część obrzędu konsekracji, czyli modlitwa poświęcenia i namaszczenia krzyżmem świętym ołtarza i ścian kościoła oznaczająca oddanie budowli na wyłączną służbę Bogu.
Po namaszczeniu nastąpiło okadzenie ołtarza i ścian. Czynność ta symbolizuje, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Konsekrację zakończyło uroczyste oświetlenie kościoła oraz zapalenie wszystkich świec oznaczających Jezusa Chrystusa - Światłość Świata.
W obrzędzie konsekracji występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu Jan Hlebowicz /Foto Gość W uroczystości wzięły udział setki mieszkańców Żabianki oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Eucharystię wraz z biskupami Wiesławem Szlachetką i Zbigniewem Zielińskim koncelebrowali kapłani z dekanatu oraz z terenu całej archidiecezji.
- Nasza świątynia jest szczególna. Z jednej strony jest kościołem, który gromadzi parafialną rodzinę i jednoczy żabiankową wspólnotę. Z drugiej strony stanowi archidiecezjalne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Z tego miejsca rozbrzmiewa orędzie fatimskie na kościół gdański - mówi ks. Piotr Tworek, proboszcz parafii.
- Mieszkam na Żabiance od ponad 40 lat. Widziałam jak zmienia się nasz kościół, jak pięknieje. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej wzruszającej uroczystości - mówi pani Zofia.