- Prosimy dziś o dary Ducha Świętego, abyśmy byli autentycznymi świadkami prawdy i miłości. Dajmy się prowadzić Duchowi Świętemu. Tego nam wszystkim życzę - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w katedrze oliwskiej odprawiona została Msza św. Przewodniczył jej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele ruchu ludowego obchodzący tego dnia wojewódzkie święto.
- Dzisiejsze święto wyrosło z tradycji narodowej, ludowej, chrześcijańskiej i zawsze miało pragnienie lepszej przyszłości. Co wnosi ruch ludowy do życia społecznego? Wiele, bo wyrasta z wartości ewangelicznych - podkreślił w homilii abp Głódź.
Po Liturgii Słowa metropolita gdański poświęcił i pobłogosławił kopię obrazu jasnogórskiego, który z Gdańska trafi do dalekiego Barnauł na Syberii. To dar wspólnoty neokatechumenalnej z parafii pw. św. Ignacego na Starych Szkotach dla ks. Bogdana Kałęckiego, proboszcza z Barnauł, na 20-lecie święceń kapłańskich.
- Ks. Bogdan jest bratem z naszej wspólnoty, który po ukończeniu seminarium Redemptoris Mater w Warszawie pojechał na misje do Rosji. Najpierw był wikariuszem w Nowosybirsku, a następnie został proboszczem w Barnauł. Wspólnota katolicka w tym ponad 600-tysięcznym mieście jest nieliczna. Wśród katolików są również potomkowie polskich zesłańców - mówi Marek Litkowski ze wspólnoty neokatechumenalnej.
- Na Syberię poleci 12 osób z naszej wspólnoty. Będziemy tam od 20 do 26 maja. Obraz, będący kopią w skali 1:1, zostanie umieszczony w ołtarzu kościoła pw. Wniebowstąpienia Chrystusa Pana. Mamy nadzieję, że dla parafian będzie to pociecha i umocnienie w wierze oraz świadectwo naszej pamięci. Pragniemy, by ten obraz przyczynił się do ewangelizacji Azji, o której św. Jan Paweł II mówił, że 3. tysiąclecie będzie jej czasem - dodaje.
Święto Zesłania Ducha Świętego jest obchodzone na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, gdy po 50 dniach od Zmartwychwstania Jezusa na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty.