- Życzę nam, wszystkim tu zgromadzonym, by pieśni patriotyczne nie musiały już zagrzewać do boju, tylko spełniały inne ważne zadanie: krzewiły patriotyzm, przypominały o naszej ojczystej historii i budowały tożsamość w tym wielokulturowym i globalizującym się świecie - mówił Bartosz Januszewski z IPN.
Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej, działające przy Zespole Specjalnego Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 28 w Gdańsku, już po raz 10. zaprosiło młodych artystów do udziału w Wojewódzkim Konkursie Pieśni Historycznej "Piękna nasza Polska cała". Konkurs adresowany jest do placówek specjalnych woj. pomorskiego i do gdańskich szkół integracyjnych.
Uczestnikami konkursu są uczniowie niepełnosprawni intelektualnie. Jest to jedyny taki przegląd w województwie. – Konkurs, organizowany już po raz dziesiąty, przyczynia się do rozwijania właściwych postaw obywatelskich i wrażliwości młodych ludzi – uważa Urszula Roguska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Pieśni Patriotycznej. – W trakcie konkursu prezentowany jest dorobek artystyczny uczniów niepełnosprawnych. To spotkanie jest również okazją do zawiązania więzi między młodymi i kombatantami, jak również sposobnością do wymiany pomysłów, jak popularyzować śpiew wśród nauczycieli i opiekunów.
W konkursie udział wzięły szkoły m.in. ze Słupska, Tczewa, Gdyni i Gdańska. – Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo zdecydowaliście się podjąć trud przygotowania do tego wydarzenia. Ta konkursowa inicjatywa jest tym cenniejsza teraz, kiedy słowo "patriotyzm" nabiera nowego blasku, wasza działalność wpisuje się bardzo pięknie w tę sytuację – mówił do uczestników Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Prawie 20 młodych artystów zaprezentowało bardzo zróżnicowany poziom. – Wiktoria, nasza solistka, dostała "pracę domową". Musiała 13 razy dziennie śpiewać konkursową piosenkę – mówi Piotr Negowski z Zespołu "Samer Band" z ZPS w Tczewie. Zespół wzbudził niemałe emocje, bo młodzi muzycy oprócz popisu wokalnego, dali świetny popis instrumentalny. – Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam zaśpiewać piosenkę "Dziewczyna z granatem" z serialu "Czas Honoru", który bardzo lubię – mówi Wiktoria Andrzejewska. Młoda wokalistka nie kryła emocji związanych z konkursem. – Trochę się bałam, ale jak tylko wyszłam na scenę, wszystko minęło. Ta piosenka jest piękna i bardzo wzruszająca!
– Utwór nie jest łatwy do wykonania. Jednak mimo nieprzewidywalnej i nieoczywistej linii melodycznej, Wiktoria zaśpiewała bezbłędnie – chwali podopieczną Katarzyna Hałas z ZPS w Tczewie.
Wojewódzki Konkurs Pieśni Historycznej "Piękna nasza Polska cała" organizowany jest od 2007 roku. Uczestnicy prezentują utwory wokalne z repertuaru pieśni patriotycznych, żołnierskich, partyzanckich lub współczesnych o treści historycznej. We wszystkich edycjach konkursu wzięło udział łącznie 520 wykonawców ze szkół specjalnych i integracyjnych z Gdańska, Gdyni, Lęborka, Kwidzyna, Kołozębia, Wejherowa, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Warcza, Kartuz.