Gwiazdy wrócą do bazyliki

W piątek 3 czerwca zainaugurowana została akcja społeczna "Pokolenia dla Bazyliki" pod honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

– Gdańsk po raz kolejny w swojej historii jest miejscem powstania szerokiej inicjatywy społecznej na rzecz wspólnego działania i samopomocy. Tym razem wszyscy ludzie dobrej woli, nie tylko gdańszczanie, mogą zaangażować się w dzieło remontowania bazyliki Mariackiej, która wymaga ogromnych nakładów finansowych – mówi ks. prał Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki.

Każdy, kto zdecyduje się na udział w akcji "Pokolenia dla Bazyliki", może zostać donatorem i kupić gwiazdę-cegiełkę, która zawiśnie na sklepieniu Korony Gdańska, jak nazywana jest największa ceglana świątynia na świecie. – Liczymy, że wspólna troska o bazylikę, tak jak było to przez wieki, tak i dziś, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich, którzy chcą, by bazylika piękniała – dodaje proboszcz.

– Bazylika jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem Gdańska, bez odwiedzenia, którego trudno wyobrazić sobie pobyt w Trójmieście. Przybywają do niej turyści i wierni z Polski i całego świata. Dziś świątynia, nosząca dumny tytuł Korony Gdańska, potrzebuje naszej pomocy – dodaje Krzysztof Zwara, jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki Mariackiej będącego organizatorem akcji.

Każdy darczyńca wpisany zostanie do pamiątkowej księgi. Także z tyłu gwiazdy zostanie odnotowane, kto jest jej fundatorem   Każdy darczyńca wpisany zostanie do pamiątkowej księgi. Także z tyłu gwiazdy zostanie odnotowane, kto jest jej fundatorem
Justyna Liptak /Foto Gość
Gwiazda-cegiełka to unikatowa forma pomocy dla bazyliki. Do czasu zniszczenia jej w czasie wojny, złocone gwiazdy zdobiły jej sklepienia. Zawieszając na powrót złote gwiazdy, organizatorzy akcji pragną nie tylko rozświetlić sklepienie świątyni, ale również w ten sposób zebrać pieniądze na jej dalszą renowację.

– Każda z gwiazd przypisana będzie do konkretnej osoby lub instytucji, która zapragnie być donatorem gdańskiej świątyni. Dodatkowo na specjalnej stronie internetowej sprawdźcie państwo, kto do tej pory wsparł naszą akcję, a także wybierzcie swoją gwiazdę. Poprzez specjalny formularz będziecie mogli dokonać wpłaty na rzecz remontu bazyliki Mariackiej w Gdańsku – wyjaśnia proboszcz.

Docelowo na sklepieniu świątyni ma zawisnąć około tysiąca gwiazd – tyle, co przed wojną. Każdy, kto chciałby się włączyć w akcję, może to zrobić, odwiedzając stronę bazylikamariacka.gdansk.pl, gdzie znajdują się niezbędne informacje. Może także osobiście odwiedzić biuro parafialne bazyliki Mariackiej. – Od połowy czerwca otworzymy również specjalny sekretariat, gdzie w godz. 8-16 będzie można zgłaszać swoje uczestnictwo w akcji – dodaje proboszcz.

Już 24 czerwca o 21.37 zostanie odsłonięta pierwsza i najbardziej wyjątkowa ze wszystkich gwiazd. – Jest ona darem parafian dla Jana Pawła II, który modlił się w naszej bazylice w czasie swojej pielgrzymki w 1987 roku. Serdecznie na to wydarzenie zapraszam – dodaje ks. I. Bradtke.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..