Nowy numer 38/2023 Archiwum

Aby wyjść z cienia rodziców

W czwartek 9 czerwca w kościele św. Barbary w Gdańsku rozpoczęły się rekolekcje pod hasłem: "Od przemocy do życia w obfitości".

Czwartkowe spotkanie poprowadził ks. Piotr Adamski, opiekun Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar". Tematem przewodnim były źródła przemocy w rodzinie.

– Poruszając ten temat, chciałbym, abyście spróbowali się otworzyć na łaskę uzdrowienia. Ponadto, jeżeli w trakcie tych rekolekcji ktoś uświadomi sobie, jak bardzo jest poraniony albo że komuś sprawa ból, to my, jako wspólnota, go z tym nie zostawimy – mówił na wstępie ks. Adamski.

– To, co przekazali nam rodzice, ma ogromny wpływ na nasze życie. To wpływa na nasze funkcjonowanie w relacjach, na nasz obraz siebie, na nasze zadowolenie z siebie i z życia, na postrzeganie innych. Te rekolekcje to zaproszenie do wyjścia z cienia swoich rodziców. Takim cieniem jest przemoc, która sprawia, że mimowolnie stajemy się przedłużeniem naszych własnych rodziców – powielamy ich zachowania – wyjaśnia rekolekcjonista.

– Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego cienia, w którym żyje, jednak bardzo trudno jest odciąć pępowinę. Jednak jeżeli nie przepracujemy tego, czego doświadczyliśmy, nie damy rady normalnie funkcjonować, gdyż przemoc zabija w nas życie – dodaje ks. Adamski.

Rekolekcjonista zwrócił uwagę, że są różne rodzaje przemocy. – Słysząc słowo "przemoc", najczęściej myślimy o siniakach albo złamanych kościach, a jednak nie tylko to fizyczne znęcanie się nad drugim człowiekiem nazwać możemy w ten sposób. Coraz częściej i głośniej mówi się o przemocy psychicznej, która ma wiele "twarzy". Może się przejawiać w stałej krytyce, wyśmiewaniu poglądów czy pochodzenia, zawstydzaniu, a także w wyzwiskach – wymienia rekolekcjonista.

– Jezus uczy nas, aby nikomu niczego nie narzucać. Mówi do nas: "jeśli chcesz". Także i my nie powinniśmy nikogo przymuszać do życia według naszych bezwzględnych zasad – podkreśla ks. Adamski.

Program rekolekcji:

  • 10 czerwca, godz. 19 - "Jak radzić sobie z przemocą w rodzinie", Wspólnota Trudnych Małżeństw "Sychar";
  • 11 czerwca, godz. 19 - Msza św. i modlitwa o uzdrowienie zranień po przemocy w rodzinie, Katolicka Wspólnota Ewangelizacyjna "Źródło Wody Żywej" z Gdańska-Nowego Portu;
  • 12 czerwca, godz. 19 - Msza św. i koncert uwielbienia, Diakonia Muzyczna "Miriam" z Gdyni-Witomina.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast