Nowy numer 38/2023 Archiwum

Od Bacha do współczesnych

Koncertem Chóru Kameralnego "441 Hz" oraz Andrzeja Szadejki, znanego gdańskiego muzyka organowego, 1 lipca rozpoczął się 39. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

W pogrążonej w półmroku gdańskiej bazylice Mariackiej zabrzmiały zarówno utwory dawnych mistrzów - chociażby Jana Sebastian Bacha - jak i kompozycje zupełnie współczesne.

Uczestnicy koncertu za sprawą repertuaru chóru "441 Hz" mieli okazję podziwiać dzieła znanych polskich kompozytorów: Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara. Wśród prezentowanych utworów znalazły się także kompozycje Josefa Rheinbergera, Claude Debussy'ego czy Władysława Raczkowskiego, twórców żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Nie zabrakło także utworów, które wyszły spod pióra żyjących współcześnie kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Paula Mealora czy Svena Davida Sandströma.

- Co roku w czasie wakacji odwiedzam Gdańsk i zawsze staram się, by w tym czasie uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Festiwal stwarza ku temu wspaniałą okazję - mówi pani Anna z Warszawy. Czy podoba się jej dzisiejszy repertuar? - No cóż. Jestem emerytką, przedstawicielką innego nieco pokolenia. Moim światem jest klasyka. Utworów zaprezentowanych na dzisiejszym koncercie wysłuchałam jednak z wielkim zaciekawieniem. Są one świadectwem, że nasza kultura wciąż się rozwija. To niezwykle budujące - uważa.

Koncerty w ramach 39. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej odbywać się będą w bazylice Mariackiej przez całe wakacje, w każdy piątek o 20.15. Impreza zakończy się 9 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast