Moc organów w Oliwie

Organy, orkiestra i flet zabrzmiały podczas pierwszego koncertu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w katedrze oliwskiej. 59. edycja tego jednego z najstarszych festiwali w Europie rozpoczęła się 5 lipca.

Inauguracyjny koncert był szczególny. W przeciwieństwie do wszystkich innych festiwalowych występów, które będą koncertami solowymi, organiście prof. Romanowi Peruckiemu towarzyszyli Łukasz Długosz (flet) i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Arno Hartmanna.

Podczas koncertu pierwszy raz po 142 latach zostało wykonane dzieło Gabriela Fauré "Symphonie en fa op. 20 pour orgue et cordes". Tego wieczoru odbyła się także światowa premiera kompozycji wybitnego niemieckiego muzyka Enjotta Schneidera.

Ponieważ organy w katedrze oliwskiej usytuowane są w tylnej części kościoła, na czas festiwalu w świątyni pojawił się multimedialny ekran. - Dzięki temu melomani siedzący tyłem do organów mogą nie tylko usłyszeć grającego organistę, ale również obserwować jego grę "na żywo" - informuje Dorota Sławińska z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

W tym roku zaplanowano 15 koncertów, w czasie których zaprezentują się artyści z całego świata. Na słynnych oliwskich organach zagrają zarówno doświadczeni, jak i młodzi muzycy. Wśród tych pierwszych znajdą się m.in.: Ludger Lohmann (Niemcy), Douglas Lawrence (Australia), Rubin Abdullin (Rosja) i Andrzej Chorosiński (Polska), a tych drugich reprezentować będą Giampaolo Di Rosa (Włochy), Christian Bischof (Niemcy), Ernst Wally (Austria) i Karolina Judelyte (Litwa).

Występy odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20. Kolejny koncert zaplanowany został na 8 lipca. Na organach zagra austriacki muzyk Ernst Wally. Festiwal potrwa do 23 sierpnia.

Patronat medialny nad festiwalem objął "Gość Niedzielny". Honorowym patronem festiwalu jest abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.


Rokokowe organy w katedrze oliwskiej, na których począwszy od 1958 r. odgrywane są festiwalowe koncerty, zostały zbudowane przez Jana Wulfa z Ornety. Praca nad nimi trwała 25 lat - budowano je w latach 1763-1788. Od tamtego czasu były wielokrotnie przerabiane i uzupełniane. Oliwskie organy składają się z trzech instrumentów - organów wielkich, organów chórowych i pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów.

W ponadpółwiecznej historii Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej stał się nieodłącznym elementem pomorskiej mapy kulturalnej, podnosząc Gdańsk do rangi stolicy organowej Polski Północnej, promieniując na wszystkie mniejsze ośrodki kulturalne. Stanowi istotną wartość wizerunkową w promocji kultury polskiej na arenie międzynarodowej. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno katedry oliwskiej przyciągają co roku tysiące melomanów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..