Wspominamy Wołyń, wspominamy Ponary

- Na koncert co roku przychodzi wielu Kresowian i ich najbliższych, którzy od ćwierć wieku bezskutecznie upominają się o godne uczczenie pamięci pomordowanych przodków. Ich reakcje, co zrozumiałe, są bardzo emocjonalne - podkreśla Anna Sawicka, wiolonczelistka.

W Dniu Pamięci Męczeństwa Kresowian 11 lipca w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Sopocie odbył się wyjątkowy koncert poświęcony Polakom z Kresów zamordowanym w czasie II wojny światowej m.in. na Wołyniu i w Ponarach. Katarzyna Bąkowska (skrzypce), Anna Sawicka (wiolonczela) i Anna Mikolon (fortepian) wykonały utwory Witolda Lutosławskiego, Zygmunta Noskowskiego i Zygmunta Zaremby.

- Koncert i wieczór pamięci w tragiczną rocznicę tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu był i jest potrzebny. Do dziś ta okrutna zbrodnia dokonana na Polakach nie została nazwana po imieniu - mówi A. Sawicka, współorganizator wydarzenia.

- Dzisiaj wspominamy także ludobójstwo w Ponarach. Obecna dzielnica Wilna, a w pierwszej połowie XX w. podwileńska miejscowość, to miejsce szczególne, symbolizujące wielką tragedię i okrucieństwo. Przez lata spychane do niepamięci, przemilczane przez totalitarny reżim sowiecki, zapomniane przez naszych sąsiadów - Niemców i Litwinów - dodaje.

Koncert odbył się w ramach V Wieczorów Muzycznych u św. Andrzeja Boboli Sopot 2016. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Patronem medialnym cyklu koncertów jest "Gość Niedzielny".

Pełny program koncertów:

  • 18 lipca godz. 19 - Ewa Czeluśniak, Katarzyna Bakowska - skrzypce, Kamila Olas - akordeon;
  • 25 lipca godz. 19 - Trio Sopot, Piotr Kawecki - skrzypce, Krzysztof Naklicki - kompozytor i akordeonista, Anna Pilipiec-Kawecka - recytacje;
  • 1 sierpnia godz. 19 - 72. rocznica powstania warszawskiego, Małgorzata Skorupa - skrzypce, Elżbieta Rosińska - akordeon;
  • 8 sierpnia godz. 19 - Maciej Kacprzak - akordeon;
  • 15 sierpnia godz. 19 - Msza św. i koncert, Maria Malinowska - sopran, Grażyna Troć - fortepian;
  • 22 sierpnia godz. 19 - Joanna Hanc, Katarzyna Bukowska - wiolonczela;
  • 29 sierpnia godz. 19 - koncert jubileuszowy, 10-lecie istnienia Tria Sopot;
  • 5 września godz. 19 - Jerzy Mądrawski - kompozytor i akordeonista, Trio Sopot;
  • 12 września godz. 19 - Szymon Kobyliński - bas, Marek Sikora - puzon, Anna Mikolon - fortepian;
  • 19 września godz. 19 - chór męski "Echo" z Tczewa, Leszek Gołąb - dyrygent. 

Krwawa niedziela na Wołyniu 11 lipca 1943 roku to punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej. Akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną objęła prawie 100 miejscowości. W następnych dniach masakry były kontynuowane.

Ponary to miejsce kaźni wielu narodowości. W latach 1941-1944 zginęło tam ok. 60-70 tys. Żydów. Zabijano także Romów, Tatarów, Białorusinów. Wszyscy oni byli obywatelami Rzeczypospolitej. W Ponarach ginęli również Polacy, stanowiący po Żydach najliczniej eksterminowaną grupę narodowościową w Wilnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..