Na początku lipca ruszyła ogólnopolska aplikacja, która ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców Trójmiasta. Przez najbliższy miesiąc narzędzie będzie działało w wersji pilotażowej, m.in. na terenie Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie cały kraj.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy mogą przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w ich okolicy. – Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzieżach, kradzieżach z włamaniem, rozbojach, uszkodzeniach rzeczy, wymuszeniach, bójkach, pobiciach, oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta”, przestępstwach narkotykowych, przestępczości nieletnich. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych – wymienia mł. asp. Karina Kamińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. Na mapie zaznaczyć więc można miejsca, gdzie nagminnie łamane są przepisy.
W Trójmieście często wskazywanymi zagrożeniami są: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczanie dozwolonej prędkości, żebractwo czy nieprawidłowe parkowanie. – Każdy może aktualizować informacje na mapie. Za pomocą interaktywnej strony mieszkańcy mogą przekazywać wiadomości o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje okażą się prawdziwe, funkcjonariusze wprowadzą je wprost na mapy – tłumaczy mł. asp. Kamińska.
Wiadomości wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach. – W pierwszym gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci natomiast opiera się o informacje zdobyte od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji – wyjaśnia K. Kamińska.
Do części mapy opracowanej w oparciu o informacje własne policji wykorzystano m.in. statystyki policyjne, a także wiadomości przekazane przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz informacje różnych instytucji. W sumie podczas tworzenia mapy zagrożeń w całym kraju przeprowadzono ponad 11 tys. spotkań, w których wzięło udział ponad 200 tys. osób. Takie spotkania odbywały się również w Trójmieście. – W marcu sopoccy policjanci zaprosili mieszkańców na spotkania, w czasie których każdy mógł podzielić się uwagami i spostrzeżeniami na temat występujących zagrożeń bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu. Cenne dla nas były również wskazówki o stanie infrastruktury, która niekiedy wymaga poprawy, aby poczucie bezpieczeństwa nie było zagrożone – dodaje mł. asp. Kamińska.
Aby zaznaczyć miejsce na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, wystarczy jedno kliknięcie. – Mapa jest dostępna m.in. na stronie internetowej sopockiej jednostki policji. Jej obsługa została zaprojektowana tak, aby mógł z niej korzystać każdy obywatel – podkreśla K. Kamińska.