Nowy numer 38/2023 Archiwum

Z krzyżem - drogą miłosierdzia

Podopieczne matemblewskiego Domu Samotnej Matki, wolontariusze oraz posługujące w placówce siostry kanoniczki Ducha Świętego 29 lipca wezmą udział w Drodze Krzyżowej z papieżem Franciszkiem.

- Do centrali gdańskiej Caritas przyszło zaproszenie z komitetu organizacyjnego ŚDM. Prośba była konkretna. Chodziło o udział w IV stacji - "Jezus spotyka swoją Matkę" - relacjonuje ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Jak ujawnia ks. dyrektor, jedna z osób ma odczytać rozważanie, 20 innych poproszono o niesienie ogromnego krzyża. - Komitet wybierał przedsięwzięcia reprezentatywne. Takie, które pokazują dzieła miłosierdzia realizowane przez Kościół. Szukali nie tylko w Polsce. Wybierali spośród placówek z całego świata - dodaje ks. Steć.

W spotkaniu wraz z dziećmi wezmą udział cztery byłe mieszkanki DSM, ośmiu wolontariuszy Caritas oraz kilka sióstr kanoniczek Ducha św.

- Nigdy bym nie pomyślała, że takie spotkanie z papieżem może mi się przydarzyć - dzieli się dwudziestopięcioletnia Daniela, która DSM opuściła przed rokiem. Na spotkanie z papieżem pojedzie wraz ze swoją córeczką. Nie wahała się ani chwili. - Przecież, w pewnym sensie, na to spotkanie zaprosił nas sam ojciec święty - dodaje.

Rozważania Drogi Krzyżowej przygotował bp. Grzegorz Ryś, sufragan krakowski. Ich treść nawiązywać będzie do katechizmowych uczynków miłosierdzia co do duszy i co do ciała. W przypadku IV stacji, łączyć się mają z tematem "strapionych pocieszać".

Matemblewski Dom Samotnej Matki powstał w 1994 roku. W październiku 2012 stał się jedną z placówek gdańskiej Caritas. Od roku nosi wezwanie bł. Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

- Matemblewski DSM to kontynuacja naszego charyzmatu. W jego działaniu ogniskuje się cała idea naszego założyciela. Przed wiekami zakładał on podobne domy Ducha św. w których przyjmował wszystkie osoby potrzebujące. Szczególną opieką i troską obejmował właśnie samotne matki i dzieci. Wszystko, co się tutaj dzieje, dokonuje się przy sercu Matki Bożej Matemblewskiej, która uczy nas, jak to dzieło prowadzić - wyjaśnia s. Samuela, kanoniczka Ducha św.

Więcej o posłudze podejmowanej w Domu Samotnej Matki, emocjach uczestników dotyczących udziału w Drodze Krzyżowej z papieżem oraz śnie s. Samueli, będącym zapowiedzią zaproszenia, piszemy w najbliższym - 30 numerze Gościa Gdańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast