Nowy numer 39/2023 Archiwum

Mały odpust rybacki

– Matka Boża, 
która jest naszą tarczą, stała się inspiracją 
do cennej i pobożnej praktyki, jaką jest szkaplerz święty 
– mówił bp Zbigniew Zieliński.

Jak co roku 17 lipca do swarzewskiego sanktuarium przybyli pielgrzymi z Półwyspu Helskiego, by wziąć udział w odpuście Matki Bożej Szkaplerznej, zwanym małym odpustem rybackim. Uroczystą Eucharystię na placu przy kościele, której przewodniczył bp Zieliński, poprzedziła kolorowa procesja z feretronami i sztandarami. Jej uczestnicy, ubrani w regionalne stroje, podkreślali swoje przywiązanie do ziemi kaszubskiej.


W homilii bp Zieliński mówił o tradycji szkaplerza świętego w Swarzewie.

– 340 lat temu powstały tu pierwsze bractwa szkaplerzne, nawiązując do starotestamentalnej praktyki związanej z modlitwą na górze Karmel i prośbą do Maryi o Jej szczególną opiekę i ochronę – przypomniał. Biskup zwrócił także uwagę, że Matka Boża Szkaplerzna jest patronką rybaków i marynarzy. – Maryjo, powierzamy Ci wszystkich ludzi morza. Marynarzom daj szczęśliwe rejsy, a rybakom – obfite połowy. Strzeż ich nie tylko na morzu, ale i w bogatych portach. Obroń nas wszystkich przed sztormową falą niszczącej demoralizacji. Gwiazdo Morza, prowadź nas, byśmy nie zatonęli w złudnej toni materializmu, ale szukali zawsze najcenniejszego skarbu, którym jest Twój Syn, nasz Pan i Bóg Jezus Chrystus.


Na zakończenie bp Zieliński zaapelował do licznie zgromadzonych wiernych: – Odwołując się do bogatej tradycji dzisiejszego odpustu, bądźmy tymi, którzy pielęgnują regionalne wartości i piękno tej ziemi oraz przekazują je następnym pokoleniom.


Po Mszy św. odbyło się uroczyste nałożenie szkaplerza.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast