Nowy numer 08/2024 Archiwum

Otwarte drzwi i serca przed ŚDM

Od początku wiedzieli, że ugoszczą pielgrzymów. Zdania nie zmienili nawet, kiedy na świecie pojawił się Mikołaj, a ich mieszkanie w przededniu wizyty było istnym placem budowy.

– Kiedy deklarowaliśmy, że chcemy zostać gospodarzami, naszego syna nie było jeszcze na świecie. Obecnie ma 4 miesiące. Nie mieszkaliśmy również w tym mieszkaniu i ogólnie tylko jedno było pewne – przyjmiemy pielgrzymów, niezależnie od tego, jak potoczy się nasze życie – mówi Ania Chojnowska z parafii św. Mikołaja w Gdyni.

Michał, mąż Ani, czynnie włączył się w organizację przyjazdu pielgrzymów. – Zachęcaliśmy mieszkańców, aby otworzyli swoje drzwi. Od czerwca poprzedniego roku byliśmy po trzy razy w każdej parafii naszego dekanatu – mówi mężczyzna.

Drzwi i serca otworzyło wielu gospodarzy. – W pewnym momencie parafianie deklarowali, że mogą przyjąć nawet 8 osób. Było to szczególnie piękne doświadczenie, jeżeli wiemy, że dana rodzina liczy sobie już 6 członków – podkreśla Michał.

Dla państwa Chojnowskich takie wyjście poza strefę wiary bezpiecznej – tej, która dostrzega bliźniego tylko w kościele na Mszy św., a później wszyscy rozchodzą się do domów – to największy skarb ŚDM. – Sami byliśmy na spotkaniu młodych w Madrycie, stąd wiemy, jak ogromnym bogactwem jest doświadczenie Boga w drugim człowieku. Możliwość spotkania się przy wspólnym stole, rozmowa oraz modlitwa. To wszystko znosi bariery – językowe i kulturowe – mówi Ania.

– Światowe Dni Młodzieży są zawsze skierowane przede wszystkim do świeckich – tych, którzy mają związek z Bogiem, ale również tych, którzy dopiero Boga poszukują – mówi ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny koordynator ds. ŚDM. W archidiecezji gdańskiej przygotowania do ŚDM w 90 proc. zrealizowali właśnie świeccy. Włączyli się w najróżniejsze akcje. Koordynator podkreśla, że najbardziej cieszy, że wśród wolontariuszy znalazło się tylu młodych. – Pokazali, że można na nich polegać, bo świetnie radzą sobie ze wszystkim – mówi ks. Nowak.

Więcej o tym, w jaki sposób osoby świeckie zaangażowały się w przygotowania związane z ŚDM, do przeczytania w najbliższym, 30. numerze "Gościa Gdańskiego" na 24 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama