- Gdańsk to piękne i ciekawe miasto. Szczególnie zainteresowała mnie historia ruchu "Solidarności" i bezkrwawej rewolucji, która dokonała się w Polsce - mówi Nikolai Adrias z Kanady.
Pielgrzymi, którzy zatrzymali się w archidiecezji gdańskiej, wykorzystują swój wolny czas na zwiedzanie. Poznają różne zakątki Pomorza. My towarzyszyliśmy naszym gościom podczas wycieczki po Gdańsku.
Grupa Kanadyjczyków, których punkt przyjęć znajduje się w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu, swoją wyprawę rozpoczęła od Europejskiego Centrum Solidarności.
- To bardzo nowoczesne muzeum, w którym historia "Solidarności" opowiedziana jest zrozumiale dla obcokrajowców. Przed przyjazdem do Polski wiedziałem, że duży udział w odzyskaniu przez wasz kraj wolności miał Jan Paweł II. Dzisiaj miałem okazję dowiedzieć się szczegółów na ten temat - dzieli się swoimi wrażeniami Nikolai.
Następnie nasi goście udali się na spacer pełnymi zabytków ulicami Długą i Długi Targ, skąd przeszli do bazyliki Mariackiej. Kościół, zwany często "koroną Gdańska", jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Pielgrzymi mieli okazję wspiąć się na 82-metrową kościelną wieżę. Po drodze na szczyt pokonali 412 schodów.
- Nie powiem, było to nieco męczące. Jednak widok z góry wszystko zrekompensował. Z wieży doskonale widzieliśmy inne zabytkowe kościoły, głównie gotyckie. Duże wrażenie zrobił na mnie Ratusz Głównego Miasta. Architektura Gdańska jest piękna i imponująca - podkreśla Nikolai.
Na głodnych i spragnionych pielgrzymów czekali wolontariusze w czterech mobilnych punktach Caritas. Wszyscy chętni otrzymywali darmowe wody i batony energetyczne.