Nowy numer 39/2023 Archiwum

Kramy, kramiki i św. Dominik

Już w sobotę 30 lipca nastąpi uroczyste rozpoczęcie dobrej zabawy na Długim Targu. Tradycyjnie w bazylice św. Mikołaja o godz. 13 obędzie się Msza św. inaugurująca jarmark dominikański.

Po raz 756. na ulicach Gdańska zagości Jarmark św. Dominika. Organizatorzy zapowiadają, że przez prawie 3 tygodnie nie będzie można narzekać na nudę.

Impreza rozpocznie się na przedprożu Ratusza Głównego Miasta o godz. 12. W tym miejscu kronikarz miejski opowiadać będzie zgromadzonej publiczności krótką historię jarmarku. Na schodach prowadzących do ratusza ustawią się strażnicy miejscy, bębniarze i szczudlarze z gdańskimi flagami. W asyście heroldów i werblistów wszyscy podążą ku scenie przy Zielonej Bramie. Na czele orszaku stanie złoty Hermes - opiekun kupców. Kiedy orszak paradny z udziałem dostojnych gości dotrze do Zielonej Bramy, klucz do bram miasta zostanie przekazany prezesowi Międzynarodowych Targów Gdańskich, reprezentującemu kupców. W tym miejscu, również tradycyjnie, 100 osób jednocześnie uderzy 756 razy w największy bęben świata.

Na jarmarku będzie w tym roku wyjątkowo zdrowo i ekologicznie, bo na Targu Węglowym działać będzie Eko Dominik - strefa polskiej certyfikowanej żywności ekologicznej, którą będzie można kupić i degustować, a specjalnie przygotowaną kuchnię odwiedzać będą blogerzy portali kulinarnych i wyśmienici kucharze. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę na ekośniadanie na trawie, można je będzie zjeść w pierwszą sobotę i niedzielę Jarmarku na pl. Kobzdeja.

Ceremonia otwarcia, jak zwykle, odbędzie się przy Bramie Zielonej   Ceremonia otwarcia, jak zwykle, odbędzie się przy Bramie Zielonej
Justyna Liptak /Foto Gość
W Strefie Produktu Regionalnego podniebienia kusić będą tradycyjnie wędzone wędliny, sery, wypieki, przetwory, wina, nalewki i słodycze z Austrii, Litwy, Hiszpanii, Ukrainy, Bułgarii, Macedonii, Gruzji, Turcji i Polski. Tu znajdziemy też przetwory wegańskie, wyroby z koziego mleka, japońskie onigri czy choco kebab z ekskluzywnej włoskiej czekolady Cremino, ścinany za pomocą specjalnego noża w cienkie wiórki. Od miejskiego zgiełku będzie można odetchnąć na pl. Kobzdeja, gdzie zagości Zielnik Miejski. Tu dowiedzieć się będzie można co nieco o działaniu ziół i historii jarmarku.

Znakiem rozpoznawczym jarmarku jest jego program muzyczny. Nie inaczej będzie w tym roku. W koncercie otwarcia usłyszymy Zakopower. W kolejne dni na scenie na Targu Węglowym zagrają i zaśpiewają najlepsi: Iza Kowalewska, Mesajah, Shy Albatross - Natalia Przybysz i Raphaele Rogiński w projekcie „Women Blue”, Organek, Jazz Band Ball Orchestra, Piotr Zioła, Łąki Łan, Paula i Karoli i wreszcie na finał zespół Voo Voo z mistrzem Waglewskim i Mateuszem Pospieszalskim. Nie mniejszą moc muzycznych przeżyć przyniosą "Koncerty pod Gwiazdami", które odbywać się będą w Altanie Melomana, a które zakończy koncert 6 tenorów.

By lepiej zaplanować czas i łatwiej poruszać się po terenie jarmarku, najlepiej skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej "Jarmark św. Dominika" z informacjami o stoiskach, koncertach, artystach, interaktywną mapą i polecanymi ścieżkami zwiedzania - kulinarną, fotograficzną lub romantyczną.

Jarmark św. Dominika zakończy się 21 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast