Punktualnie w południe barwny korowód wyruszył sprzed Złotej Bramy Długim Targiem aż do Bramy Zielonej. Pochód odbył się z udziałem bębniarzy, szczudlarzy, a także aktorów, których stroje nawiązywały do dawnej historii gdańskiego jarmarku.
W tym roku mija 756 lat, od kiedy Jarmark św. Dominika gości w Gdańsku. Początki wydarzenia sięgają XIII wieku. W 1260 roku papież Aleksander IV przyznał dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku, który nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród odwiedzających.
Ulice i uliczki Gdańska na trzy tygodnie zostaną opanowane przez kupców. Kramów i kramików wokół Starego Miasta stanęło ponad tysiąc! Dla koneserów regionalnych smaków z Polski (i nie tylko) przygotowano bogatą ofertę gastronomiczną. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Na scenie ustawianej przed Bramą Zieloną nastąpiło uroczyste przekazanie kluczy do bram miasta. Przez trzy tygodnie miastem "władać" będą jarmarczni kupcy. Otwarciu Jarmarku św. Dominika towarzyszyły uderzenia w ogromny bęben, których odmierzono 756.
– Będą państwo świadkami wielkiej i odpowiedzialnej chwili, bo w tym momencie, razem z symbolicznym kluczem do miasta, przekażemy szansę rządzenia i prowadzenia handlu kupcom. Jarmark jest pięknym czasem dla Gdańska dzięki umiejętności prowadzenia tego całego wydarzenia plenerowego, największego w Europie środkowej, jesteśmy w stanie budować sławę miasta. Chciałbym życzyć wszystkim, aby spory i waśnie poszły na bok, a przez trzy najbliższe tygodnie zawitały radość i zabawa, i byśmy spędzili tutaj wspaniały czas – mówił Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska w czasie ceremonii otwarcia, która – jak zwykle – przyciągnęła tłumy gości z Polski i zagranicy.
By lepiej zaplanować czas i łatwiej poruszać się po terenie jarmarku, najlepiej skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej "Jarmark św. Dominika" z informacjami o stoiskach, koncertach, artystach, interaktywną mapą i polecanymi ścieżkami zwiedzania – kulinarną, fotograficzną lub romantyczną.
– Już od kilku lat przyjeżdżamy z rodziną na to wydarzenie. Dzieci uwielbiają atmosferę tego miejsca. Jest kolorowo i nie brakuje atrakcji – mówi pani Ela z Elbląga.
Obecnie jarmark to oprócz stoisk kupieckich także wiele imprez towarzyszących, takich jak koncerty, warsztaty, pokazy czy teatr dla dzieci.