Nowy numer 21/2022 Archiwum

Samolot Łoś i kobieta za sterami

Artyści stworzą na gdańskiej Zaspie olbrzymią pracę, która będzie hołdem dla przedwojennego lotnictwa w Polsce.

18 sierpnia na szczytowej ścianie bloku przy ul. Pilotów 16, zacznie powstawać mural o powierzchni 400 metrów kw. Tematem dzieła będzie awiacja II Rzeczpospolitej, pochwała postępu, myśli technicznej oraz wzornictwa, sztuki i wrażliwości tamtej epoki. Temat przypadkowy nie jest. Zaspa to dawne lotnisko, a do nazwy ulicy, przy której powstanie praca, wybitnie pasuje tematyka związana z lotnictwem. 

Olbrzymie dzieło stworzy niecodzienny duet artystów - Rafał Roskowiński, czyli prekursor muralu w Polsce oraz prof. Jacek Zdybel, szef Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obydwaj kilka lat temu zaczęli prowadzić i zapoznawać młodych artystów z tajnikami malarstwa ściennego w Gdańskiej Szkole Muralu.

Artyści zamierzają utrzymać dzieło w modernistycznej stylistyce z okresu międzywojennego. Głównymi bohaterami muralu będą samolot PZL-37 Łoś, namalowany podobnie jak na plakacie reklamowym z 1938 roku oraz kobieta-pilot, ukazana tak, aby kojarzyła się z latami trzydziestymi, modą oraz polską sztuką z tamtego okresu. Kobieta będzie miała na sobie szal ze wzorami zdobiącymi pawilon polski ze słynnej międzynarodowej wystawy wzornictwa, która odbyła w Paryżu w 1925 r.

Mural ma być gotowy na przełomie sierpnia i września. Będzie doskonale widoczny dla pasażerów podróżujących kolejką SKM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama