Nowy numer 38/2023 Archiwum

Trud, który daje siłę

- W pielgrzymce będę uczestniczyć już 20 raz. Za każdym razem udział w niej sprawia mi radość. Uświadamiam sobie, co otrzymałam od Boga i co w minionym roku udało się w moim życiu zmienić. Bo przecież przemiana związana jest z pracą trwającą całe życie - mówi Nina, uczestniczka grupy al anon.

"Młodzi, nie dajcie się zniewolić" - to hasło jubileuszowej, 25. już Pielgrzymki Trzeźwości, która 15 sierpnia wyruszy z Oliwy do Matemblewa. Rozpocznie się tradycyjnie o godz. 14 na placu przed katedrą oliwską.

- Na pielgrzymkę zapraszamy abstynentów i wszystkich ludzi, dla których ważna jest trzeźwość. Członków grup samopomocowych z Wybrzeża i tych którzy przebywają tu na wakacjach. Udział w wydarzeniu jest przecież także okazją do dawania świadectwa - mówi ks. prał. Bogusław Głodowski, diecezjalny duszpasterz osób uzależnionych.

Jak dodaje udział w pielgrzymce jest doskonałą okazją dla tych, którzy swój trud i modlitwę chcą ofiarować za kogoś z bliskich lub znajomych. - Zapraszamy także wszystkich, którzy szukają pomocy, albo próbują odpowiedzieć sobie na pytanie o genezę przeżywanych problemów - zaznacza ks. Głodowski.

Organizatorzy podkreślają, że połączona z modlitwą wędrówka nie wiąże się z wielkimi wymaganiami fizycznymi. Udział w niej wziąć może praktycznie każdy. Pokonanie niespełna 7;kilometrowej trasy zajmie pielgrzymom 3 godziny.

Trud, który daje siłę   - Podczas drogi będzie także okazja do osobistej rozmowy z konkretnymi ludźmi. Kapłanami i przedstawicielami grup - mówi ks. Bogusław Głodowski ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - W trakcie pielgrzymki będzie można wysłuchać katechezy ks. Bogusława. Będzie też czas na wspólny różaniec i świadectwa - ujawnia Nina. - Takie świadectwo pokazuje, że warto szukać pomocy nie tylko poprzez udział w terapiach, ale również w prowadzonych przez instytucje kościelne grupach samopomocowych - stwierdza.

Po dojściu do matemblewskiego sanktuarium, pod kaplicą na wzgórzu, uczestnicy wspólnie dokonają aktu zawierzenia NMP. Czas do godz. 18, kiedy to w kościele rozpocznie się uroczysta Eucharystia, wypełnią liczne przygotowane przez organizatorów atrakcje. Będą wśród nich degustacje i konkursy dla dzieci. Wszystko po to, by pokazać, że możliwa jest dobra zabawa bez alkoholu. W tym czasie będzie można pozyskać także odpowiednie materiały informacyjne.

Dodatkową okolicznością, podkreślającą wyjątkowość jubileuszowej pielgrzymki, będzie obecność sztandaru Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Trzeźwości, który od dwóch lat pielgrzymuje po Polsce. - To element przygotowania do Ogólnopolskiego Kongresu Środowisk Trzeźwościowych, który odbędzie się w przyszłym roku - wyjaśnia ks. Głodowski.

- Problem uzależnienia od alkoholu w Polsce nie zmalał. Cały czas istnieje. Ta pielgrzymka, mimo trudu, dodaje nam siły. Powoduje także poczucie solidarności i wspólnoty. Jest takie hasło: "Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich". Myślę, że warto ruszyć się z domu, pójść w tej pielgrzymce, modlić się i walczyć o trzeźwość narodu, rodzin i konkretnych osób - stwierdza Nina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast