GN 19/2022 Archiwum

Mozart na nowo odczytany

Już w najbliższą niedzielę za sprawą XI Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Gdańsk wypełni się muzyką mistrza. Organizatorzy jak zawsze zadbali o to, by impreza była okazją do poznania nietypowych interpretacji jego twórczości.

Od lat Mozartiana organizowana przez Polski Chór Kameralny jest nie tylko okazją do podziwiania klasycznych wykonań utworów znamienitego kompozytora. Nieodłącznym elementem imprezy stały się bowiem koncerty łączące twórczość Mozarta z obecnymi we współczesnej muzyce trendami jazzowymi czy folkowymi. Nie lada atrakcję dla mieszkańców Gdańska i licznych gości stanowią też widowiska, podczas których rozświetlone iluminacją fontanny tańczą w rytm muzyki mistrza. W tegorocznym programie nie zabraknie też imprez przeznaczonych dla najmłodszych, które odbędą się w parku Oliwskim.

- W wydarzeniu tym odnajduję po pierwsze okazję do głębokiego wysłuchania najwyższej klasy koncertów. Widzę w nim także próbę popularyzacji dzieł Mozarta oraz w ogóle muzyki poważnej - mówi Dorota, która jest wierną uczestniczką wszystkich edycji Mozartiany. - Od początku zabieram na koncerty do parku Oliwskiego swoje dzieci. W moim domu stało się to swoistą tradycją. Naprawdę miło widzieć, jak dzieci czekają na atrakcje, których nie brakuje podczas tego wydarzenia. Ich radości nie mąci nawet świadomość zbliżającego się końca wakacji - dodaje z uśmiechem.

Mozart na nowo odczytany   Pokazy tańczących fontann od lat wpisują się w nietypową ofertę festiwalu ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Koncerty trzech pierwszych dni Mozartiany odbywać się będą w Domu Uphagena. Już jutro, 21 sierpnia, wystąpi tam pianistka Karolina Nadolska. W poniedziałek melomani będą mogli wysłuchać utworów Mozarta w wykonaniu Ursuli Fiedler (śpiew) i Christiana Heitlera (fortepian). Tę część festiwalu zakończy wtorkowy koncert Arystarchov Piano Trio.

Od środy muzyczne święto przeniesie się do parku Oliwskiego, gdzie w kilku odsłonach tematycznych wystąpią znamienici muzycy z całego świata. W ramach cyklu "Mozart symfonicznie" na placu przed Pałacem Opatów odbędą się koncerty Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Gabriela Chmury, a także Collegium Instrumentale Bochum oraz Liv Migdal (skrzypce). Dyrygentem podczas tego ostatniego będzie Hans Jaskulsky.

Nowoczesne brzmienia muzyce Mozarta nadadzą pochodzący z Austrii MoZuluArt, Ambassade Stringquartet, którzy wystąpią podczas wydarzenia noszącego nazwę "Mozart fusion". Z kolei podczas cyklu "Mozart na jazzowo" wystąpią: brytyjski muzyk Kit Downes z zespołem oraz światowej sławy polska wokalista jazzowa - Urszula Dudziak.

Wydarzenie zakończy koncert finałowy, który 27 sierpnia o godz. 21 odbędzie się w katedrze oliwskiej. Usłyszymy w nim światowej klasy brytyjską sopranistkę Carolyn Sampson, której towarzyszyć będą polscy soliści, Polski Chór Kameralny oraz znakomita Wenecka Orkiestra Barokowa pod batutą Jana Łukaszewskiego, dyrektora festiwalu.

Mozartiana od lat przyciąga rzesze melomanów. - Niewątpliwym sukcesem festiwalu jest to, że z każdą odsłoną cieszy się on coraz większą popularnością. Szacunkowa frekwencja na koncertach wynosi nawet 20 000 osób - chwalą się organizatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama