GN 19/2022 Archiwum

Kondukt pójdzie ulicami Gdańska

- W najbliższą niedzielę 28 sierpnia pożegnamy naszych bohaterów i podziękujemy Panu Bogu za ich wierność prawdzie. To będzie szczególny dzień w życiu naszej ojczyzny. Proszę was, kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych, o modlitwę w intencji naszej umiłowanej ojczyzny, o której wolność i niepodległość walczyło pokolenie żołnierzy wyklętych - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź.

Znamy kolejne szczegóły uroczystości pogrzebowych Danuty Siedzikówny ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk". List z zaproszeniem do udziału w pogrzebie skierował do wiernych archidiecezji metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Jak ujawnia Karol Nawrocki z gdańskiego IPN, do dzisiaj swój udział w uroczystościach zgłosiło ponad 100 pocztów sztandarowych, w tym 70 reprezentujących struktury NSZZ "Solidarność". W pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" uczestniczyć będzie także Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Marynarki Wojennej oraz 13 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

Uroczystości rozpoczną się już w sobotę 27 sierpnia. O godz. 17 trumny ze szczątkami bohaterów zostaną wystawione w kaplicy Królewskiej znajdującej się obok bazyliki Mariackiej. Tam do godz. 22 wierni będą mogli modlić się i oddawać hołd poległym.

Dzień później, w niedzielę o godz. 13, w bazylice Mariackiej rozpocznie się uroczysta Msza św. pogrzebowa. Jak zapowiedział w swoim liście metropolita, uczestniczyć w niej będą prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Następnie ok. godz. 14.30 z bazyliki ulicami Gdańska wyruszy kondukt pogrzebowy. Rozpoczęcie obrzędów na cmentarzu garnizonowym zaplanowano na godz. 15.30.

- Mimo że żołnierze wyklęci wywodzili się z różnych sił politycznych przedwojennej Polski, po 1945 r. w walce zjednoczyła ich wizja ojczyzny wolnej, demokratycznej i solidarnej. "Inka" i "Zagończyk" o taką właśnie Polskę walczyli i za nią oddali swoje życie. Dlatego na pogrzeb zapraszamy wszystkich Polaków, by stał się on oddaniem czci naszym bohaterom, a zarazem manifestacją umiłowania suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej - podkreśla K. Nawrocki.

Szczegółowy program uroczystości pogrzebowych

Sobota 27 sierpnia

17.00-22.00 - wystawienie trumien z doczesnymi szczątkami bohaterów w kaplicy Królewskiej w Gdańsku (ul. Świętego Ducha 42).

Niedziela 28 sierpnia

13.00 - Msza św. w konkatedralnej bazylice Mariackiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku (ul. Podkramarska 5), której przewodniczył będzie abp Sławoj Leszek Głódźi;

ok. 14.30 - formowanie konduktu pogrzebowego i przemarsz z bazyliki Mariackiej na cmentarz garnizonowy w Gdańsku trasą: ul. Piwna - Węglarska - Szeroka - Targ Drzewny - Hucisko - 3 Maja - gen. Antoniego Giełguda (czas przemarszu - ok. 40 min.);

ok. 15.30-17.00 - uroczystości pogrzebowe na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama