GN 19/2022 Archiwum

Ołówki, które budzą wrażliwość

W archidiecezji rozpoczęła się akcja "Szkolne Ołówki Caritas". Wolontariusze szkolnych kół Caritas w największych hipermarketach zbierają przybory szkolne dla swoich uboższych kolegów.

Na początku roku szkolnego gdańska Caritas organizuje szereg przedsięwzięć mających wspomóc potrzebujące rodziny. Rozpoczęcie zajęć w szkole pociąga bowiem za sobą wiele wydatków, szczególnie dotkliwych dla rodzin wielodzietnych.

Oprócz realizowanej w ponad 60 parafiach akcji "Tornister pełen uśmiechów", dzięki której ponad 2 tys. dzieci otrzyma kompletne wyprawki szkolne, w hipermarketach pojawili się kwestarze z Caritas. Zebrane przez nich przybory posłużą do stworzenia wyprawek dla dzieci, które można będzie odebrać w sopockiej centrali tej charytatywnej instytucji. W ubiegłym roku takich wyprawek Caritas rozdała ponad 400.

Co ciekawe, liczba wpływających do Caritas podań o pomoc w tej dziedzinie wyraźnie się zmniejszyła. - Wydaje się, że obecnie dla rodzin nie jest to już tak trudny czas, jak do tej pory. Myślę, że można to odczytać jako pozytywny wpływ programu socjalnego 500+. Ci, którzy zaczęli sobie radzić z codziennymi potrzebami, tych podań już nie składają - ocenia ks. Janusz Stać, dyrektor gdańskiej Caritas.

Jak jednak wyjaśnia ks. Steć, żaden z ofiarowanych materiałów się nie zmarnuje. - Na pewno wszystko wykorzystamy. Część zdobytych w wyniku akcji materiałów będzie zapewne wsparciem dla prowadzonych praz Caritas świetlic, w których dzieci z różnych środowisk odrabiają lekcje czy przygotowują się do zajęć. Kolejną część przyborów szkolne koła Caritas przekażą także w swoich środowiskach. Chcemy, żeby akcja nie tylko zaspokajała potrzeby lokalne, ale także budziła wzajemną wrażliwość dzieci - wyjaśnia ks. dyrektor. - To bardzo ważne, by nie dotyczyła tylko anonimowych osób. Wówczas dzieci uczą się wyobraźni miłosierdzia, która towarzyszyć im będzie przez całe życie - podkreśla.

Lista hipermarketów, w których 26 i 27 sierpnia oraz 2 i 3 września kwestować będą wolontariusze Caritas:

- C.H. Auchan (Gdańsk, ul. Szczęśliwa 3) - tylko piątek 26.08,

- Auchan (Gdańsk, ul. Kołobrzeska 32),

- Auchan - C.H. Riviera (Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego2),

- C.H. Auchan - Port Rumia (Rumia, ul Grunwaldzka 108),

- Carrefour - Galeria Bałtycka (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 141),

- Carrefour - Galeria Morena (Gdańsk, ul Schuberta 102A) - tylko piątek 26.08.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama