Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pieszo do Królowej

Od 3 do 11 września Sanktuaria Maryjne w Swarzewie i Trąbkach Wielkich będą przeżywały odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji do obu sanktuariów z różnych zakątków archidiecezji gdańskiej wyruszą piesze pielgrzymki.

- Te pielgrzymki są zaproszeniem, które nam daje Pan Bóg, abyśmy chociaż na chwilę wyszli z naszych domów, z naszego dnia codziennego i doświadczając cudu pielgrzymowania spotkali się z żywym Bogiem - mówi ks. Krzysztof Ławrukajtis, kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i do Trąbek Wielkich.

Piesza Pielgrzymka z Gdyni do Sanktuarium Królowej Polskiego Morza w Swarzewie rozpocznie się w sobotę 3 września, Mszą Świętą o godz. 6 w kościele pw. Ducha Świętego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdyni-Obłużu. Planowane przybycie do Swarzewa ok. 16.30, zaś o godz. 17 zostanie odprawiona Msza Święta dla pielgrzymów.

Tydzień później, w sobotę 10 września, o 6.45 z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku wyruszy VII Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Trąbkach Wielkich. Na trasie pielgrzymi odwiedzą parafie: św. Wojciecha w Gdańsku, św. Jacka w Straszynie i Podwyższenia Krzyża w Żuławie Wielkiej. Wejście do Sanktuarium w Trąbkach Wielkich planowane jest na 15.40. Później, o godz. 16 zostanie odprawiona Msza św. odpustowa.

Trwające przez tydzień uroczystości odpustowe rozpoczną się w obu sanktuariach równocześnie, w pierwszą niedzielę września, inaczej jednak rozłożone będą ich akcenty. W Swarzewie najważniejszą uroczystością będzie Suma odpustowa, odprawiona 4 września o godz. 10 przez apb. Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego. Po niej od poniedziałku do soboty będą trwały kolejne dni modlitw dedykowane konkretnym grupom społecznym i zawodowym: rolnikom, chorym, rodzicom, kierowcom, młodzieży i dzieciom. W tym czasie o godz. 10 i 18 odprawiane będą Msze św. zakończone nabożeństwem. W niedzielę 11 września o godz. 11 zostanie odprawiona Suma z procesją teoforyczną na zakończenie odpustu.

Pieszo do Królowej   Obraz MB Trąbkowskiej został koronowany przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku na gdańskiej Zaspie Agnieszka Lesiecka /Foto Gość W Trąbkach Wielkich odwrotnie - od poniedziałku do soboty będą trwały dni modlitw poszczególnych grup społecznych: małżeństw, dzieci szkolnych i nauczycieli, liturgicznej służby ołtarza, czcicieli Matki Bożej, chorych, kapłanów i młodzieży. O godz. 17 będzie odbywało się nabożeństwo, po którym o godz. 18 będzie odprawiana Msza św., zakończona Apelem Jasnogórskim. Przeżywane w tygodniu modlitwy zwieńczy Eucharystia odprawiona przez abp. Sławoja Leszka Głódzia 11 września o 12.00, po której na stadionie odbędzie się festyn dożynkowy.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół katolicki obchodzi 8 września. Historia święta sięga czasu poświęcenia jerozolimskiego kościoła św. Anny, wzniesionego w V w. na domniemanym miejscu urodzenia Maryi. Nie wiadomo bowiem dokładnie, kiedy narodziła się Maryja, a data tego święta wynika z tradycji kultu maryjnego. W polskiej tradycji dzień 8 września nosi także nazwę święta Matki Bożej Siewnej i jest związany z poświęceniem ziarna na nowy zasiew.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast