Nowy numer 24/2021 Archiwum

Czyn heroizmu

– Modlimy się dzisiaj za żołnierzy Września 1939 roku, obrońców domowych progów i Bożych ołtarzy. Zwyciężeni, a niepokonani. Polska pamięta i oddaje im cześć – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Ogólnopolskie obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się tradycyjnie 1 września o godz. 4.45 na Westerplatte w Gdańsku – symbolicznym miejscu rozpoczęcia konfliktu. W uroczystości wzięli udział prezydent Polski Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło wraz z przedstawicielami rządu. Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że na Westerplatte polscy żołnierze pod wodzą mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy bronili się przez 7 dni pod ciągłym atakiem trzykrotnie liczniejszych sił niemieckich i pod ostrzałem niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”.

– To był czyn wielkiego bohaterstwa, to był czyn heroizmu, nieustępliwości polskich żołnierzy w obronie ojczyzny. Przecież zgodnie z założeniami mieli bronić się kilkanaście godzin, a bronili się tydzień – powiedział A. Duda. Zaznaczył też, że polscy żołnierze trwali mimo „braku snu, ran, panoszącej się śmierci, mimo zniszczenia kolejnych punktów obrony”. – Dzięki komunikatowi, który szedł w Polskę: „Westerplatte broni się nadal”, rosło morale polskich żołnierzy. Ileż potyczek udało się dzięki temu wygrać! – dodał. Odnosząc się do współczesności, prezydent podkreślił, że „nie można pozwolić na to, by wracały ambicje i działania o charakterze imperialnym”. – Nie można przymykać oczu na odbieranie innym wolności i przesuwanie siłą granic w Europie. Nie można się godzić na koncert mocarstw, który zawsze kończy się zagrabieniem tego, co mają słabsi – mówił A. Duda.

Po wystąpieniach odprawiona została uroczysta modlitwa, której przewodniczył abp Głódź. Następnie rozpoczął się Apel Pamięci, a po nim pod pomnikiem na Westerplatte delegacje złożyły kwiaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama