Nowy numer 38/2023 Archiwum

Scena czeka na ciebie!

- Zapraszamy do udziału w naszym przeglądzie grupy teatralne działające przy parafiach, szkołach katolickich i innych organizacjach kościelnych. Festiwal stwarza możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności - zachęca Wojciech Mikuć, aktor Teatru Nazaret, współorganizator.

W Gdyni-Małym Kacku powstaje Katolickie Centrum Kultury. Inauguracyjną inicjatywą nowej instytucji jest I Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna" w parafii Chrystusa Króla. To pierwszy katolicki festiwal teatralny w archidiecezji gdańskiej.

- Nikt tak naprawdę nie wie, ile teatrów odwołujących się w swoich spektaklach do wartości ewangelicznych działa w naszej diecezji. Doliczyliśmy się 10, ale pewnie jest ich znacznie więcej. Czas w końcu wyjść z cienia i drugiego obiegu. Musimy się policzyć - podkreśla Jarosław Szydłak, reżyser Teatru Nazaret, pomysłodawca i koordynator KCK.

Wyboru najlepszych sztuk dokona kapituła konkursowa. - Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Będzie to sprzęt niezbędny do przygotowania przedstawienia na wysokim poziomie: mikroporty, mikrofony, elementy nagłośnienia czy oświetlenia. Zależy nam, by nagrody, które trafią do laureatów, pozwoliły im rozwinąć skrzydła i służyły do udoskonalania kolejnych spektakli - wyjaśnia J. Szydłak.

Festiwal rozpocznie się w Niedzielę Chrystusa Króla, a zakończy nieszporami Pierwszej Niedzieli Adwentu. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy: przeglad@kurtynamalykack.pl do 30 września. Telefon do organizatorów: 693 947 213. Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu: www.kurtynamalykack.pl. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

Do przeglądu przygotowuje się już grupa młodych ludzi z Małego Kacka. Pierwsze aktorskie szlify zdobywają podczas teatralnych warsztatów w ramach projektu "Scena Młodych Małego Kacka". - W warsztatach uczestniczy ponad 20 osób. Pod kierunkiem instruktorów młodzi ludzie przełamują bariery, rozpoznają własne talenty oraz poznają podstawy teatralnego rzemiosła - opowiada J. Szydłak. Scena czeka na ciebie!   Młodzi adepci aktorstwa pod okiem starszych kolegów przygotowują swój występ na I Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna" Katolickie Centrum Kultury

- Następne warsztaty odbędą się 9 września o 19.00. Na tych zajęciach rozpoczniemy już pracę nad spektaklem, który nasi podopieczni zaprezentują na I Przeglądzie Teatrów Katolickich. Jeśli ktoś chciałby się włączyć, zapraszamy - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast