Finał z amerykańskim chórem

W piątek 9 września odbędzie się ostatni koncert w ramach 39. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Festiwal w bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. Ta corocznie organizowana impreza, która odbywa się w lecie, zachęca gdańszczan oraz turystów przebywających w Trójmieście do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym.

Fantastyczna akustyka największego w Europie ceglanego kościoła, a także wyjątkowy instrument, jakim są organy braci Hillebrand z Hanoweru, sprawiają, że bazylika Mariacka jest główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym, kulturalnym i historycznym. W latach 1978–2015 na festiwalu zaprezentowało się ponad 270 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy.

W czasie finałowego koncertu w piątek 9 września słuchacze będą mogli usłyszeć organistę Wojciecha Dargacza oraz Musikanten Choral Chamber Ensemble. Chór założony został przez dyrygentkę Kerry Krebill w 1979 r. w ramach projektu podczas studiów pod kierunkiem maestro Roberta Shafera na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. W ciągu 37 sezonów zespół występował ponad tysiąc razy, dając koncerty w Waszyngtonie, np. w Narodowej Galerii Sztuki, Instytucie Smithsona oraz w Centrum Kennedy’ego, a także w czasie międzynarodowych tras (np. wykonanie "Nieszporów Maryi Panny" w Wenecji z udziałem Weneckiej Orkiestry Barokowej).

Maestra Krebill jest znana z innowacyjnego doboru programu. Często sięga po rzadko wykonywane arcydzieła z różnych okresów. Jej zespoły były głównymi propagatorami muzyki amerykańskiej w stolicy.

Wojciech Dargacz jest studentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Aktualnie studiuje pod kierunkiem prof. Bogusława Grabowskiego. Bierze czynny udział w liturgii Mszy Świętych. W 2015 roku został zwycięzcą Złotego Lauru Młodego Organisty w ramach konkursu na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Gry na fortepianie uczył się u śp. prof. Jana Kuleszy. Jego pasją jest komponowanie muzyki.

Bilety można kupić na godzinę przed koncertem w bazylice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..