- Już po raz 15. "krzyczymy" do młodych: nie sięgajcie po alkohol, który bezpowrotnie uszkadza wasz mózg, wpływa negatywnie na wasze zdolności poznawcze, a skutki jego działania są nieodwracalne - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
Jak wynika z badania ESPAD przeprowadzonego w Gdańsku w 2015 r. aż 77,5 proc. gimnazjalistów i 92,4 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych sięgnęło kiedykolwiek (raz lub więcej) po alkohol. Najczęściej po piwo, ale także "po coś mocniejszego".
Uczniowie uważają, że nie mieliby trudności w kupieniu alkoholu. Z czego wynika to przekonanie? Wyjaśnienia dostarczają inne gdańskie badania ("Wzorce konsumpcji alkoholu"). Co ósmy badany przyznaje, iż w ciągu ostatniego roku widział, jak sprzedawano alkohol nieletnim. Tymczasem świadkami sytuacji wylegitymowania osoby wyglądającej na nieletnią podczas próby kupienia alkoholu było zaledwie 34,3 proc. respondentów.
Odpowiedzią miasta na te budzące niepokój dane jest kampania społeczna "Młodość bez procentów". Jej organizatorzy mają świadomość, że samo powiedzenie młodzieży, by nie spożywała alkoholu, nie wystarczy. Dlatego sięgają do języka młodych i ich idoli.
W tym roku ambasadorem kampanii został Maciej "Gleba" Florek. Popularny tancerz, juror programu You Can Dance wziął udział w specjalnym spocie wideo, w którym wciela się w postać sprzedawcy w sklepie. - Maciej dosłownie staje na głowie, by pokazać młodzieży, że nie ma przyzwolenia na picie alkoholu. W mocnych słowach i obrazie mówi, że nie ma też zgody na sprzedaż nawet jednego piwa nieletniemu - zdradza wiceprezydent Kowalczuk.
Spot emitowany będzie w pojazdach komunikacji miejskiej i serwisach społecznościowych, a także na ekranach reklamowych w przestrzeni miasta. - Maciej "Gleba" Florek występuje również na plakatach, które jeżdżą już w gdańskich tramwajach, autobusach czy pociągach, a już wkrótce trafią do wszystkich placówek oświatowych - uzupełnia P. Kowalczuk.
- Dajmy wszyscy jasny sygnał: młodość bez procentów! Reagujmy zawsze, gdy ktoś próbuje młodzieży udostępniać alkohol - apeluje Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska Jan Hlebowicz /Foto Gość Tegoroczna odsłona kampanii skierowana jest nie tylko do młodych ludzi, ale także do osób dorosłych, aby "uzmysłowić im, jak ważna jest ich reakcja". Zaczynając od postawy sprzedawców, osób będących świadkami zakupu alkoholu przez nieletnich aż po rodziców i opiekunów młodzieży.
- Apelujemy: nie pomagajcie w kupowaniu alkoholu, nawet jeśli ktoś błagalnym wzrokiem prosi o "jedno małe piwko". A kiedy widzicie, że nastolatek próbuje nabywać w sklepie napoje procentowe, reagujcie. Nie bójcie się zapytać sprzedawcy czy sprawdził dowód potwierdzający wiek młodego człowieka - mówi P. Kowalczuk.
- Warto pamiętać, że zgodnie z art. 208 Kodeksu Karnego sprzedaż i udostępnianie alkoholu nieletnim jest przestępstwem - dodaje.
Spot kampanii z udziałem Macieja "Gleby" Florka można zobaczyć TUTAJ. - Udostępniajmy spot i przypominajmy wśród swoich prawdziwych i wirtualnych znajomych, że nie ma zgody na picie dzieci i młodzieży - podsumowuje wiceprezydent.
Więcej na temat kampanii w 38. numerze "Gościa Gdańskiego" na 18 września.