Nowy numer 24/2021 Archiwum

Zmarł prof. Ryszard Semka

Był architektem, profesorem sztuki, nauczycielem akademicki i autorem wielu budynków w Trójmieście i Warszawie.

Nie żyje prof. Semka. Zapisał się w pamięci m.in. jako autor nowej części budynku ASP w Gdańsku przy Wielkiej Zbrojowni, a także jako współautor pomnika Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni przy al. Piłsudskiego.

Prof. Semka urodził się 19 września 1925 r. w Drzonowie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Dyplom obronił w Katedrze Architektury Monumentalnej. Był współtwórcą, a następnie dziekanem Wydziału Architektury i Wzornictwa Przemysłowego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). W latach 1980-1981 sprawował funkcję prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Był autorem wielu budynków w Gdańsku, Sopocie i Warszawie, a także projektantem odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Był także wielokrotnym laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów oraz nagród.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama