Nowy numer 24/2021 Archiwum

Twierdza Wisłoujście w remoncie

Twierdza Wisłoujście w Gdańsku to jedyny tego rodzaju zachowany morski obiekt militarny na świecie. Remont bramy wjazdowej do twierdzy pochłonie 600 tys. zł.

Poterna wjazdowa nie jest zwykłą bramą. To ceglana konstrukcja osypana ziemią, która - ze względu na to, że prowadzi do obiektu militarnego - ma w środku zakręt i dodatkowe pomieszczenia, gdzie mogła być przechowywana broń.

W ramach prac remontowych przeprowadzone zostanie szycie spękań, ułożenie nowych tynków, a wcześniej usunięcie glonów i mchu ze ścian. Zostaną też poddane konserwacji oryginalne dwie pary wrót poterny. Niewykluczone, że zostaną im przywrócone dawne barwy: te od strony zewnętrznej prawdopodobnie były czerwone, a te od strony wewnętrznej - w niebiesko-białe pasy.

Jak informuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska prace remontowo-konserwatorskie potrwają do połowy października. Większość pieniędzy na remont - 500 z 600 tys. zł - przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z prowadzonymi pracami Twierdzę Wisłoujście zamknięto dla zwiedzających.

Twierdza Wisłoujście w Gdańsku to jedyny tego rodzaju zachowany morski obiekt militarny na świecie. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od twierdzy. Miejsce to pozwalało na kontrolowanie ruchu statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku.

Od czasów średniowiecza twierdza była wzbogacana o kolejne elementy militarne, a dotychczasowe, które z biegiem lat stawały się przestarzałe, zmieniały swoje funkcje. Tak też stało się z murowaną, cylindryczną wieżą, która została zbudowana w 1482 roku. Najpierw służyła do celów obronnych, później jako latarnia morska, a na końcu jako obiekt prestiżowy, który odwiedzali m.in. polscy królowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama