Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wystarczy wykręcić ten numer

W Gdańsku działa bezpłatna Infolinia Onkologiczna, gdzie dzwoniący uzyska informacje m.in. o chorobie nowotworowej, profilaktyce zdrowotnej, możliwości wykonania badań diagnostycznych, o formach, a także skutkach ubocznych leczenia.

– Do podjęcia takiej inicjatywy skłoniła nas chęć przekazywania rzetelnych informacji. Bo wiadomo, obecnie można wejść w internet, wklepać zapytanie i szukać odpowiedzi. Niby proste, tylko pozostaje się jeszcze zastanowić, czy uzyskana w sieci informacja jest prawdziwa – mówi Dorota Grabowska, koordynatorka Infolinii Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Powołano więc sztab ludzi, którzy bezpłatnie udzielają odpowiedzi na najróżniejsze pytania związane z chorobą nowotworową. – Jest nas prawie 30 osób. Swoje działanie opieramy o wolontariat. Wspierają nas konsultanci z różnych dziedzin, m.in. psychologii, psychoonkologii, prawa czy dietetyki. Wszyscy mamy świadomość, że po drugiej stronie słuchawki jest człowiek borykający się z jakimś problemem – podkreśla pani Dorota.

Dzwoniących nie brakuje i nie są to wyłącznie osoby onkologiczne. – Są to również bliscy osób, które zachorowały. Chcą się dowiedzieć, jak mogą pomóc. Odbieramy telefony od ludzi, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy i chcieliby skonsultować się ze specjalistą, ale nie wiedzą, do kogo i gdzie się udać. Są też osoby w trakcie choroby, które przyjmują chemię bądź poddawane są radioterapii i proszą o informację, jakich efektów ubocznych mogą się spodziewać. Spektrum pytań jest naprawdę szerokie – podkreśla koordynatorka.

Pani Dorota zaznacza, że w społeczeństwie nadal funkcjonują mity dotyczące nowotworu. – Cały czas spotykam się z mitami typu: "Może lepiej nie operować, bo rak nie lubi skalpela", "Rakiem można się zarazić" albo "Pięć papierosów dziennie nie zaszkodzi" – mówi D. Granowska.

Koordynatorka zaznacza, że to strach wywołuje takie błędne myślenie. – Boimy się, to zrozumiałe, ale strach nie może nas paraliżować. Rak wcześnie wykryty to wielka szansa na dalsze życie. Są programy profilaktyczne, z których powinniśmy korzystać co najmniej raz w roku. Badać powinny się zarówno kobiety, jak i mężczyźni – podkreśla D. Grabowska.

Bezpłatna Infolinia Onkologiczna – 800 080 164 – czynna jest w dni powszednie w godz. 18–22. Zapytanie można również skierować mailowo: infoliniaonkologiczna@ptpo.org.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast