Nowy numer 31/2021 Archiwum

Potrzebna prowokacja

– Tak jak wspaniale zaangażowaliśmy się w organizację ŚDM, tak samo albo jeszcze bardziej angażujmy się, by przygoda tamtych dni wydawała coraz bardziej dojrzałe owoce wiary i miłości w życiu młodzieży, w naszym życiu, życiu naszego narodu – apelował kard. Grocholewski.

Wbazylice Mariackiej w Gdańsku 1 października odprawiona została Msza św. dziękczynna za Światowe Dni Młodzieży w Polsce i archidiecezji gdańskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył specjalny gość z Watykanu, kard. Zenon Grocholewski. Duchowny nawiązał w homilii do papieskiego nauczania podczas ŚDM.

– Rozważanie na temat dwóch przeciwstawnych postaw życiowych, ukazanych w obrazie przywiązania do kanapy i zamieniania jej na parę butów wyczynowych, jest prowokujące. Jednak taka prowokacja jest nam potrzebna. Oby przeniknęła ona umysły i serca oraz wyzwoliła w młodzieży chęć tworzenia dobra w sobie i świecie – mówił. Kardynał podkreślił, że papież mówił do młodzieży, jednak jego wezwanie nie odnosi się tylko do niej. – Nasza wiara ma być czynna. Każdy z nas jest powołany do tego, by zamienić kanapę na parę butów, by iść i tworzyć dobro. To pójście przez dorosłych za wskazanym nauczaniem papieża ma doniosłe znaczenie dla realizacji orędzia papieskiego przez młodzież. Po pierwsze, właściwa postawa religijna starszych jest przykładem i stwarza dla młodych ludzi zdrową atmosferę do ich religijnego zaangażowania. Po drugie, zadaniem ludzi dorosłych jest wychowanie młodego pokolenia. By być wychowawcą, trzeba żyć ideałami, które chce się przekazać – powiedział kard. Grocholewski. We Mszy św. oprócz licznych wiernych, wolontariuszy, członków rodzin, którzy przyjęli pielgrzymów, uczestniczyli także parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz rektorzy trójmiejskich uczelni wyższych. Wszystkim za obecność i wspieranie ŚDM podziękował abp Sławoj Leszek Głódź. – Przy okazji dzisiejszej Eucharystii dziękuję wam wszystkim za szczególny wkład w Światowe Dni Młodzieży w Polsce i archidiecezji gdańskiej. Dziękuję za zapewnienie bezpieczeństwa, dobrą koordynację i współpracę – podkreślił metropolita gdański. – ŚDM to była taka rzeczywistość, której ja bym chciała na co dzień, na zawsze. To był świat kolorowy, różnorodny, ale pogodzony ze sobą nawzajem, traktujący siebie z szacunkiem, miłością. Chciałabym, żeby tak było na świecie i w Polsce – mówi Katarzyna Gruszka, wolontariuszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama