Nowy numer 23/2021 Archiwum

Do końca byli w służbie Bogu i ojczyźnie

Na cmentarzu Witomińskim odsłonięty został obelisk poświęcony żołnierzom AK spoczywającym na wszystkich gdyńskich nekropoliach.

Uroczystość, która odbyła się 6 października, rozpoczął Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Odwiedzając cmentarz, będziemy przystawali przy tym obelisku. Będziemy zapalali znicze, modlili się i powracali myślami do tych niezwykłych historii ludzi, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość - mówił. - Polska jest krajem, który ma historię zapisywaną czynami wielkimi, ale też tragicznymi. Mamy w swojej pięknej historii wielu bohaterów. Takimi bohaterami byli bez wątpienia żołnierze AK. Niech ten pomnik przypomina te postacie i ich dokonania - dodał.

- Od dzisiaj, kiedy ludzie będą przechodzili obok tego pomnika, pamięcią wspomną o Armii Krajowej, a być może część z nich zatrzyma się przed tym głazem i w duchu pomyśli: "Ci żołnierze AK, którzy leżą na gdyńskich cmentarzach, chociaż zmarli śmiercią naturalną, to byli dzielni ludzie. Przeżywali represje, przeżywali poniżenie, a jednak byli wierni idei wolności. Byli w służbie Bogu i ojczyźnie do końca - powiedział Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, powstaniec warszawski, członek Szarych Szeregów.

- Pamięć pokoleń, która będzie związana z tym głazem-pomnikiem jest czymś niezmiernie ważnym dla historii tego cmentarza, dla historii Gdyni i historii Armii Krajowej. Chcę z głębi serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego upamiętnienia - zakończył.

Utworzenie pomnika było inicjatywą gdyńskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama