Nowy numer 38/2023 Archiwum

Nowy wymiAR historii

To pierwszy taki przewodnik w Polsce. Jego kanwą było życie i wspomnienia byłego więźnia.

20 stycznia 1943 r. do KL Stutthof przyjeżdża transport tzw. Polizeihäftlingów, czyli więźniów policyjnych, wśród których jest również Felicjan Łada. Aresztowany jesienią 1942 r. w Gdyni, otrzymuje w Stutthof numer 18 252 i "czerwony trójkąt". To początek obozowej drogi, która zapoczątkuje w przyszłości powstanie aplikacji "Stutthof. Nowy wymiAR". AR, czyli z angielskiego augmented reality, oznacza rozszerzoną rzeczywistość i świetnie oddaje założenie tego projektu – by pokazać dawny obóz koncentracyjny z perspektywy byłego więźnia – Felicjana Łady.

– Pomysł na taką realizację kiełkował w mojej głowie od kilku lat. Jednak cały czas brakowało partnera, który wcieliłby go w życie – mówi Piotr Chruścielski, adiunkt w Dziale Naukowym Muzeum Stutthoff i merytoryczny autor aplikacji.

Możliwość na realizację projektu nadarzyła się w 2014 roku. – W przedsięwzięcie włączyła się Politechnika Gdańska, a konkretnie inż. Przemysław Kubicki, obecnie absolwent PG, który pod kierunkiem dr. inż. Mariusza Szwocha wykonał aplikację pozwalającą zwiedzić Muzeum Stutthof w zupełnie nowatorski sposób – wyjaśnia P. Chruścielski.

Takim sposobem powstała aplikacja, która działa w oparciu o GPS i wprowadza zwiedzającego w środek obozowego życia. – Cały obszar Muzeum Stutthoff został pokryty siatką punktów, do których przypisano poszczególne materiały i prezentacje. Można to wszystko obejrzeć na ekranie tabletu, który zwiedzający może wypożyczyć w Muzeum Stutthof – mówi autor.

Zwiedzanie zaczyna się przy bramie wejściowej, następnie zainstalowana na urządzeniu aplikacja automatycznie kieruje odwiedzającego do każdego z 23 punktów. W zależności od miejsca, na ekranie tabletu wyświetlany jest wywiad z panem Felicjanem, można zobaczyć również archiwalne zdjęcia, kartki świąteczne i portrety wykonane przez więźniów w obozie. To wszystko ma rozszerzyć rzeczywistość i pokazać zwiedzającemu przestrzeń tego konkretnego miejsca sprzed kilkudziesięciu lat.

Więcej o projekcie "Stutthof. Nowy wymiAR" w "Gościu Gdańskim" nr 42 na 16 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast