- To bardzo ważne, by dzisiaj przekazywać bardzo świadomą wizję chrześcijaństwa i w ten sposób dbać o obecność Ewangelii w świecie. Wielość podejmowanych inicjatyw sprawia, że GAKT śmiało można nazwać kuźnią wiedzy teologicznej dla świeckich - mówi bp Wiesław Szlachetka.
Uroczystą Eucharystią odprawioną w górnym kościele gdyńskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się inauguracja nowego roku akademickiego w Gdańskim Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. W uroczystości, oprócz wykładowców, studentów i słuchaczy GAKT, uczestniczyli także reprezentanci zaprzyjaźnionych uczelni wyższych.
W homilii bp Wiesław Szlachetka podjął refleksję nad towarzyszącym człowiekowi od początków jego świadomej refleksji dążeniem do prawdy. - Nowy rok akademicki to wspaniała przygoda poznawania prawdy. Ludzkość zna dwie definicje prawdy. Pierwsza to ta wypracowana przez filozofię, w myśl której prawda to wiedza o świecie i człowieku, to zgodność poznania z tym, co jest. Druga zaś to ta, którą odnajdujemy na kartach Pisma Świętego, że prawdą jest Bóg. Nietrudno zauważyć, że ta druga uzupełnia pierwszą. Bóg, będąc stwórcą świata i człowieka, wpisał w człowieka i w świat blask samego siebie, blask prawdy - mówił do zgromadzonych. - Każda dziedzina rzetelnej wiedzy ludzkiej, każdy trud poznawania siebie i świata jest drogą odkrywania prawdy i zmierza do samego jej źródła, którym jest Bóg - dodał hierarcha.
Jak zaznaczał bp Wiesław, na drodze człowieka prowadzącej do poznania prawdy pojawiają się jednak liczne zagrożenia. - Może tu pojawić się niebezpieczeństwo popadnięcia w pychę, zwłaszcza wówczas, gdy ktoś poznawszy część prawdy, uzna ją za całą prawdę, odrywając ją tym samym od jej źródła - podkreślał hierarcha. - Postawa przewrotności wobec prawdy przejawia się fałszowaniem i manipulowaniem prawdą, by osiągnąć egoistyczne cele. Przykładem tego są protesty przeciwko ochronie człowieka w początku jego życia. Możliwość zabijania człowieka u początku jego życia uzasadnia się prawem do wolności. To ewidentny przykład fałszowania i manipulowania prawdą - kontynuował biskup. Wśród wielu niebezpieczeństw w drodze do poznania prawdy biskup wymienił też m.in. ideologię gender.
- Takie postawy świadomego i dobrowolnego fałszowania prawdy, przeczenia oczywistym faktom Jezus nazywa bluźnierstwem przeciwko Duchowi Świętemu - podkreślał hierarcha.