- To bardzo ważne, by dzisiaj przekazywać bardzo świadomą wizję chrześcijaństwa i w ten sposób dbać o obecność Ewangelii w świecie. Wielość podejmowanych inicjatyw sprawia, że GAKT śmiało można nazwać kuźnią wiedzy teologicznej dla świeckich - mówi bp Wiesław Szlachetka.
Po Eucharystii w dolnym kościele odbyła się sesja inauguracyjna, podczas której studenci I roku kolegium teologicznego złożyli ślubowanie. Następnie ks. prof. dr hab. Jacek Bramorski, rektor GAKT i reprezentujący UKSW ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło, wręczyli nowym studentom indeksy. Absolwenci kończący naukę na różnych prowadzonych przez uczelnię kierunkach odebrali także stosowne dyplomy. Znalazło się wśród nich 25 kapłanów archidiecezji, którzy w odbyli trzyletnie studia podyplomowe z zakresu teologii praktycznej, uzyskując stopień licencjusza. - Kościelny licencjat jest stopniem pośrednim pomiędzy magisterium a doktoratem - podkreślał ks. Jacek Bramorski.
- Bardzo potrzebni są dzisiaj mądrzy, odpowiedzialni świadkowie wiary, którzy zaniosą przesłanie Ewangelii do różnych środowisk - podkreślał ks. rektor Jacek Bramorski. - Zadania, które stają przed Kościołem, trafnie charakteryzuje wezwanie "Idźcie i głoście - świadectwo i misja", będące mottem ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na rok 2016/2017. Odpowiadając na apel Episkopatu Polski, nasza uczelnia przygotowuje osoby świeckie i zakonne do uczestniczenia w misji ewangelizacyjnej Kościoła, zwłaszcza w zakresie katechezy szkolnej. Owocem tego kształcenia jest już ponad 1100 absolwentów - mówił ks. Bramorski.
Jak podkreślał ksiądz rektor, w ramach uczelni oprócz studiów magisterskich i podyplomowych z zakresu teologii działają także Instytut Kultury Chrześcijańskiej oraz formacja szafarzy i lektorów. Organizowane są także specjalne kursy dla narzeczonych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia powstałej w tym roku Szkoły Biblijnej, prowadzonej przez ks. dr. Piotra Przyborka. - W naszej auli mieści się 150-160 osób, a ilość przybywających na te zajęcia sprawia, że musimy dostawiać krzesła również na korytarzu - zaznaczał z zadowoleniem ks. Bramorski.
Jak podkreślał ksiądz rektor, działanie uczelni nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony metropolity. - Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi, który pasterską troską obejmuje ten istotny wymiar życia Kościoła gdańskiego - mówił ks. Jacek Bramorski.
Z ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkał się wykład inauguracyjny zatytułowany "Biblia w postmodernistycznym świecie", który wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło. Objął on zarówno diagnozę sytuacji społecznej w postmodernistycznym świecie, to, jak jest w nim traktowana religia, jak i próbę odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj czytać Biblię.
- Ideologia postmodernistyczna mocno atakuje wszystko, co łączy się z religią i tradycją, zwłaszcza tradycją narodową i obyczajową. Ludzie, którzy chcą żyć zgodnie z tradycją, są często ośmieszani i marginalizowani. Specjaliści od PR starają się kształtować na nowo masowy gust oparty na rozrywce i nowinkach. Rząd dusz odbierany jest intelektualistom, a przekazywany sezonowo kreowanym gwiazdom - oceniał prelegent.
- Konsekwencją tego celowego działania jest przekonanie, że wszystko staje się względne, wątpliwe, niepewne, że nie ma obiektywnej prawdy. Że ostatecznie w każdym wypadku wszystko zależy od punktu widzenia - stwierdził ks. Kręcidło.
- Księga Pisma Świętego jest głosem pielgrzymującego Ludu Bożego i tylko w wierze tego ludu jesteśmy odpowiednio nastrojeni, by zrozumieć i interpretować Pismo Święte - podkreślał ksiądz profesor.