W czwartek 20 października rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego.
Festiwal na stałe wpisał się w październikowy kalendarz kulturalnych wydarzeń odbywających się w Rumi. W tym roku po raz 28. sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych salezjanów św. Jana Bosko stanie się muzycznym centrum archidiecezji.
– Muzycznych smaczków nie zabraknie, bo przez dwa weekendowe dni gościć u nas będziemy nie tylko festiwalowiczów, ale również znanych i cenionych muzyków z Polski i ze świata – mówi Elżbieta Waśkowska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.
Od samego początku festiwal miał upamiętniać ks. Stanisława Ormińskiego, pracującego przez 26 lat w Rumi. – Był wybitnym muzykiem i kompozytorem, wielkim patriotą, humanistą i wychowawcą młodzieży. W pamięci wielu osób zapisał się przede wszystkim jako autor najbardziej znanej i rozpowszechnionej melodii Apelu Jasnogórskiego – podkreśla E. Waśkowska.
Festiwal to również propagowanie i rozwój religijnej kultury muzycznej. – Upowszechnia dorobek w zakresie muzyki dawnej i współczesnej o treściach religijnych, a także – mamy nadzieję – przyczynia się do wzrost poziomu wykonawczego zespołów chóralnych i indywidualnych wykonawców – podkreśla E. Waśkowska. To muzyczne wydarzenie ma również popularyzować muzykę kompozytorów polskich. – Ma to szczególne znaczenie w przypadku wykonawców zagranicznych, którzy poznają polski dorobek muzyczny – wyjaśnia szefowa komitetu.
Festiwal ma konkursową formę. – Stąd usłyszeć można młodych artystów, którzy prezentują się jako soliści organowi. Jest część przeznaczona dla zespołów chóralnych, a także dla tych, którzy wykonują pieśni religijne w języku kaszubskim – wyjaśnia E. Waśkowska.
Ta ostatnia kategoria cieszy się bardzo dużą popularnością. – Kaszubski jest częścią naszej codzienności. Jest to język żywy i powszechnie używany, dlatego trudno byłoby sobie wyobrazić festiwal na Kaszubach bez możliwości posłuchania, jak brzmi – mówi E. Waśkowska.
Pierwszy festiwalowy dzień należał do wykonawców muzyki organowej. W I etapie konkursu jury zdecydowało, że do II zakwalifikuje Magdalenę Andrulewicz z klasy organów Franza Danksagmüllera Akademii Muzycznej w Lubece oraz Stefanię Jantos z klasy organów Marka Fronca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Zwieńczeniem wieczoru był koncert "Trio Organowe", w czasie którego zaprezentowali się: prof. Alexander Fiseisky z Rosji, prof. Giulio Mercati z Włoch i prof. Roman Perucki.
Program:
21 października
Koncert Grzegorza Turnaua – godz. 19.
22 października
Koncert finałowy – godz. 16.
Wykonawcy:
Agnieszka Tomaszewska – sopran, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Chór Kameralny "Astrolabium" z Torunia (przygotowanie chóru – Kinga Litowska), Chór Kameralny "Akolada" przy Bydgoskiej Szkole Wyższej (przygotowanie chóru – Renata Szerafin-Wójtowicz), Tadeusz Wojciechowski – dyrygent.