Nowy numer 08/2024 Archiwum

Rozpalić pragnienie świętości

- Spotkania modlitewne Holy Wins pokazują młodym ludziom, że świętość nie jest nudna, lecz radosna, rozpalają w młodych pragnienie świętości, której źródłem jest sam Pan Bóg - mówi ks. Piotr Belecki z parafii Świętej Trójcy w Wejherowie.

Uroczystość Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Przypomina nam, że ostatecznym sensem ludzkiego życia jest zbawienie.

Od pewnego czasu jest ona niestety trywializowana przez zapożyczone z kultury zachodniej Halloween, które nie dość, że jest elementem całkowicie naszej kulturze obcym, to jeszcze niesie ze sobą konkretne zagrożenia duchowe (o czym pisaliśmy tutaj, tutaj i tu).

Organizowane przez Kościół w dniu 31 października modlitwy określane pod wspólną nazwą "Holy Wins" oraz Bale Wszystkich Świętych są próbą przywrócenia właściwego sposobu przeżywania najważniejszej uroczystości ku czci Świętych.

Ks. Piotr Belecki z parafii Świętej Trójcy w Wejherowie zastanawia się, czy powodem powolnego przyjmowania się Halloween na polskim gruncie nie jest fakt, że dotychczas dorośli nie mieli dla młodych lepszej propozycji na przeżywanie uroczystości Wszystkich Świętych.

- Obawiam się, że wspólnie to przespaliśmy, serwując młodemu człowiekowi tylko wizytę na cmentarzu w grobowej atmosferze jako szczyt naszego świętowania i troski o zmarłych - mówi. - Nie chcę negować tych pięknych zwyczajów, bo są bardzo potrzebne. Jednak czy rzeczywiście w tak wielką uroczystość mamy tak niewiele do zaproponowania? - pyta.

- W parafii św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku pierwszy raz zorganizowaliśmy Bal Wszystkich Świętych w zeszłym roku - mówi ks. Piotr, który był wikariuszem w Nowym Porcie w pierwszych latach swojego kapłaństwa.

Tłumaczy on, że organizując to wydarzenie przede wszystkim chciał uświadomić ludziom, że powinni być dumni, iż w niebie mają bohaterów, dzięki których wsparciu w codziennej walce życia nie zostają sami.

- Dzieci uczestniczące w balu pytały, czy za rok impreza również się odbędzie. Z dumą opowiadały, za jakiego świętego się przebrały i z iskrą w oku słuchały życiorysów świętych - wylicza ks. Belecki. - Mam nadzieję, że spotkania modlitewne Holy Wins pociągną młodych ludzi do świętości - dodaje.

W programie spotkań Holy Wins 2016, które odbędą się pod koniec października w archidiecezji gdańskiej, znajdą się między innymi: konferencje, świadectwa, modlitwy, inscenizacje, procesje, śpiewy, Litania do Wszystkich Świętych i adoracja Najświętszego Sakramentu. W przygotowanie wydarzenia zaangażowały są liczne wspólnoty modlitewne, grupy charyzmatyczne oraz księża.

Poniżej publikujemy listę spotkań "Holy Wins" odbywających się w poniedziałek 31 października:

 • Bojano, parafia św. Jadwigi Królowej, godz. 19.15 - Zapraszamy całe rodziny, dzieci i młodzież. Zachęcamy rodziny do zaprezentowania sylwetki wybranego Świętego - poprzez odpowiednie przebranie i charakteryzację dziecka. Będzie to tzw. korowód świętych.
 • Gdańsk-Wrzeszcz, parafia św. Stanisława BM, godz. 19.30 – Marsz Wszystkich Świętych do parafii MB Fatimskiej na gdańskiej Żabiance.
 • Gdańsk-Ujeścisko, parafia św. Ojca Pio, godz. 20.30 - Holy Wins - Święty Zwycięża. W programie: konferencje o świętości, litania do Wszystkich świętych, procesja z relikwiami świętych, modlitwa uwielbienia.
 • Gdańsk-Żabianka, parafia MB Fatimskiej, godz. 20 - "Wyjdź z grobu" - W programie: konferencja, uwielbienie i adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa wstawiennicza.
 • Gdynia-Obłuże, parafia św. Andrzeja Boboli, godz. 19.30 - „Noc Wszystkich Świętych” - w programie: nabożeństwo Słowa Bożego, nieszpory, konferencja i adoracja Najświętszego Sakramentu.
 • Gdynia-Chylonia, parafia św. Mikołaja, godz. 21 - "Holy wins! – Święty zwycięża!" - W programie: teatr, muzyka, modlitwa.
 • Leźno, parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika i bł. Karoliny Kózkówny, godz. 18 - Modlitewne czuwanie i dziękczynienie Bogu za dar świętych w kościele. W programie: Msza św., konferencja ks. dr. Jacka Sochy, adoracja Najświętszego Sakramentu i uwielbienie oraz okazja do skorzystania z daru modlitwy wstawienniczej.
 • Luzino, parafia św. Wawrzyńca, godz. 20 - Młodzież z Pustyni Miast zaprasza na spotkanie modlitewne przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Hasło tegorocznego spotkania - "Nad śnieg wybieleją" na zakończenie modlitwa wstawiennicza.
 • Reda, parafia Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, godz. 19.30 - W programie: nieszpory z konferencją, procesja z relikwiami świętych - zakończenie oraz radosne uwielbienie Jezusa w kościele św. Antoniego w Redzie.
 • Rumia, parafia Podwyższenia Świętego Krzyża, godz. 19.30 - "Wieczór Świętych" - W programie: modlitwa, śpiew, przemarsz ulicami miasta, a na zakończenie Msza Święta w Rumskim Sanktuarium Wspomożenia Wiernych. Zakończymy poczęstunkiem, będzie ciepłe kakao w Oratorium.
 • Sopot, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, godz. 20 - koncert uwielbieniowy "Holy wins! – Święty przemienia!", połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu i pantomimą.
 • Wejherowo, parafia Matki Bożej Królowej Polski, godz. 19.30 - Wspólnota młodzieżowa Bożych Szaleńców serdecznie zaprasza na wieczór uwielbienia Holly Wins - Święty zwycięża.

"Bale Wszystkich Świętych" (pięć z nich odbędzie się dwa dni wcześniej tj. w sobotę 29.10)

 • (29.10) Chwaszczyno, parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, godz. 9.30-11.30 - Zachęcamy, aby dzieci przebrały się za swoich ulubionych świętych lub błogosławionych.
 • (29.10) Gdynia-Obłuże, parafia św. Andrzeja Boboli, godz. 17-19 - Bal Wszystkich Świętych.
 • (29.10) Gdynia-Karwiny, parafia Niepokalanego Serca Maryi, godz. 16-18 - Bal Wszystkich Świętych.
 • (29.10) Gdynia-Oksywie, parafia św. Michała Archanioła, godz. 15 - Bal Wszystkich Świętych.
 • (29.10) Kosakowo, parafia św. Antoniego Padewskiego (w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dębogórzu), godz. 14 - Bal Wszystkich Świętych.
 • Gdańsk-Nowy Port, parafia św. Jadwigi Śląskiej, godz. 16-19 - warunkiem uczestniczenia w balu jest przebranie się za świętego lub błogosławionego. W programie: gala świętych, taniec, gry i konkursy, słodki poczęstunek. Zabawę poprowadzi DJ kriss Van Klocek.
 • Gdańsk-Sobieszewo, parafia Matki Bożej Saletyńskiej (świetlica w Wiślince), godz. 17-20 - Dzieci przebierają się za anioły.
 • Gdańsk-Ujeścisko, parafia św. Ojca Pio, godz. 14-17 - Dzieci przychodzą przebrane za postacie świętych.
 • Gdańsk, archikatedra oliwska, godz. 16.30 - Biletem wstępu będzie przebranie się za któregoś ze świętych albo błogosławionych. Najlepsze stroje zostaną nagrodzone.
 • Gdańsk, parafia Chrystusa Króla, godz. 16.30 - Bal Wszystkich Świętych.
 • Gdańsk, parafia św. Ignacego Loyoli - Wieczór Wszystkich Świętych. W planie konkursy na inscenizację swojego ulubionego Świętego, kreatywne zabawy promujące świętość oraz słodki poczęstunek. 
 • Gdynia, parafia św. Antoniego (franciszkanie), godz. 18 - Kto może, niech przyjdzie ubrany na biało!
 • Gdynia, parafia św. Wawrzyńca, godz. 19-20.30 - Konkurs na najpiękniejszy strój Świętego.
 • Leśniewo, parafia Niepokalanego Serca Maryi Panny, godz. 16 - Bal Wszystkich Świętych.
 • Mrzezino, parafia Aniołów Stróżów (w Wiejskim Klubie Kultury w Połchowie), godz. 16-18 - Bal Wszystkich Świętych - Dzieci powinny być przebrane za dowolnie wybranych świętych, a spośród nich zostaną wybrani Królowa i Król Balu. W trakcie balu odbędą się konkursy z nagrodami.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama