Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jaką głupotą było...

...wzajemne oskarżanie się. Jak wielką głupotą było to, że przez tak wiele lat nie potrafiliśmy spotkać się na wspólnej drodze do Chrystusa - mówił bp Marcin Hintz podczas obchodów 500-lecia Reformacji na Pomorzu.

Uroczyste nabożeństwo ekumeniczne w Ewangelickim Kościele Zbawiciela w Sopocie 31 października zainaugurowało obchody 500-lecia Reformacji na Pomorzu. Kościół katolicki reprezentował m.in. biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Kazanie wygłosił bp Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Duchowny nawiązał do dzisiejszych, ogólnoświatowych obchodów 500-lecia Reformacji w szwedzkim Lund, w których uczestniczy papież Franciszek.

- Śmiało mogę powiedzieć, że to historyczny dzień. To, co miało miejsce w Lund, dla wielu wydaje się być kamieniem milowym w drodze ekumenizmu. Dotąd wydawało się niemożliwe, by móc obchodzić wspólnie święto Reformacji. To wielkie wołanie o jedność w Kościele - podkreślił.

- Dzisiaj nie tylko w Lund, ale także na Pomorzu modlimy się razem, dziękujemy za to, co było w przeszłości, a przede wszystkim chcemy patrzeć z nadzieją w przyszłość. Prawdziwa wiara może być czynna jedynie poprzez miłość. Możemy spotykać się w Chrystusie, który jest spójnią i doskonałością w miłości - dodał.

Bp Hintz odwołał się także do historii. - Wiele ruchów odnowy funkcjonowało w średniowiecznym Kościele. Byli franciszkanie i dominikanie, którzy głosili potrzebę życia bliżej Chrystusa. Był Marcin Luter, który rozpoczął drogę prowadzącą do powstania Kościoła ewangelickiego. Byli też inni - Kalwin, Melanchton, Zwingli, którzy szukali w Biblii drogi do łaskawego Boga - mówił.

- Dzięki tamtej duchowej walce, dzięki reformacyjnemu odkryciu my, ludzie różnych wyznań, odczytujemy Boga poprzez Jego słowo, Pismo Święte, które obecne jest w życiu wszystkich wiernych. Bo każdy z nas, obcując z Biblią, obcuje z Jezusem Chrystusem i Duchem Świętym - dodał.

- W dzisiejszym świecie, w którym tak wiele osób żyje zupełnie bez Boga, wydaje się, że droga obok jest fałszywym tropem. Powinniśmy szukać tego, co nas łączy - podsumował bp Hintz.

Po nabożeństwie odbyły się występ chóru Gloria Dei oraz prezentacja wystawy poświęconej Reformacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • wojowniknajprzedniejszy
  01.11.2016 10:19
  Jaka szkoda bracia ewangelicy, że na tym sympozjum nie było jeszcze „braci i sióstr Jezusa i męża Maryi, Józefa”. Byłoby towarzystwo doborowe. Byłby to wtedy tzw. „sympozjum szczytu głupoty”.
  doceń 3
 • PTaraski
  01.11.2016 14:22
  Nie ma, jak wszystko zrelatywizować do "wzajemnych oskarżeń". Dzisiaj to takie modne: wszyscy byli umoczeni, i Jaruzelski, i ks. Popiełuszko, i jego morderca Piotrowski, i matka Teresa, i Pol Pot, odpowedzialny za śmierc milionów, ... To jednak w najmniejszym stopniu nie rozwiązuje problemu. Nie rozwiązywało i nie rozwiązuje. Reformacja była spowodowana buntem Lutra przeciwko Kościołowi, jego Magisterium, i prawu Bożemu. Dlatego Luter wzniecił rewoltę reformacji, wzniecił krwawy bunt chłopski, który potem został także za namową Lutra, utopiony w morzu krwi, to dlatego Luter dokonał własnego opacznego tłumaczenia Biblii, żeby potem móc usprawiedliwić swoje postępowanie. To dlatego perwersyjnie zmienił naukę o usprawiedliwieniu. A najgorsze jest to, że protestanci wciąż w tych błędach trwają i nie chcą tego mienić. Na brak dobrej woli nawrócenia nie pomogą żadne gesty pojednania, akcje przebaczania wszystkim wszystkiego za wszystkich. Tu trzeba nawrócenia i powrotu do Prawdy, do Kościoła.
  doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama