Nowy numer 48/2020 Archiwum

Unikał mętnych układów z władzą

- Zawdzięczam mu ciekawość świata i zrozumienie, jak skomplikowane były powojenne wybory jego generacji - wspomina Piotr Semka, bratanek.

Ryszard Semka urodził się 19 września 1925 w Drzonowie w woj. lubuskim. W czasie II wojny światowej wstąpił w szeregi Armii Krajowej. W 1956 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Był autorem budynków w Gdańsku, Sopocie i Warszawie. Razem z prof. Sławojem Ostrowskim zaprojektował Pomnik Ofiar Grudnia 70. w Gdyni.

Był także projektantem odbudowy Starego Miasta w Elblągu. W latach 1971-1978 i 1980-1984 był dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). W latach 1988-1991 piastował funkcję prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zmarł 10 września w wieku 91 lat. - Stryj należał do generacji urodzonej w wolnej Rzeczypospolitej, zdradzonej przez Zachód w Jałcie. Nie zmarnował swego życia, choć jego większa część przypadła na okres PRL. Nigdy nie zapisał się do partii, unikał mętnych układów z władzą - podkreśla P. Semka.

Więcej o życiu i działalności prof. Ryszarda Semki:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama