Nowy numer 24/2021 Archiwum

Akatyst przy świecach

- Święty Jan Paweł II mówił, że Kościół oddycha dwoma płucami. W przypisywanym do kręgu kultury bizantyjskiej akatyście, który wykonywany jest w Kościele zachodnim, widać to bardzo wyraźnie - mówi Tomasz Wojnowski, dyrygent chóru "O dniu radosny".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia, czwartek) w parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku po Eucharystii o godz. 18 chór "O dniu radosny" wykona akatyst, czyli pradawne nabożeństwo ku czci Bogurodzicy.

- Z grupą przyjaciół od bardzo wielu lat wykonujemy akatyst zawsze w okolicach 8 grudnia ze względu na Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny, ponieważ ten hymn jest wielką modlitwą nowennową do Matki Bożej - mówi T. Wojnowski.

Akatyst, należący do tradycji wschodniej, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych utworów ku czci Matki Bożej. - Tekst akatystu autorstwa Romana Melodosa pochodzi z ok. V wieku - tłumaczy T. Wojnowski. - Wezwaniami, które użyte zostały przez Melodosa, modli się cały Kościół od bardzo wielu lat. One są ciągle aktualne - podkreśla dyrygent.

Nabożeństwo w parafii Chrystusa Króla (ul. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55) odbędzie się w zaciemnionym kościele, przy blasku świec oświetlających ikonę Matki Bożej. - Dla nas, organizatorów, jest to również bardzo wielkie wydarzenie. Matka Boża jest Kimś, kto towarzyszy nam przez całe życie, dlatego jest nam niezwykle miło i dobrze z tym, że możemy przez Nią uwielbiać Pana Jezusa - dodaje T. Wojnowski.

Akatyst przy świecach   Podczas nabożeństwa akatystu w centralnym miejscu kościoła zostanie wyeksponowana ikona Matki Bożej Z zasobów organizatora

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama