Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wspólnota przeciwności

– My, którzy poświęciliśmy życie Kościołowi, otwieramy bok miłosierdzia Bożego. Za wypełnianie tego wielkiego powołania i zadania z całego serca wam dziękuję – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

W Gdańsku-Oliwie 10 grudnia metropolita przełamał się opłatkiem z osobami konsekrowanymi. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kaplicy Mariackiej bazyliki archikatedralnej. Homilię wygłosił o. Tomasz Ewertowski OMI, rektor gdańskiego kościoła św. Józefa. – Różnorodność osób, które tworzą wspólnotę, stanowi o jej bogactwie duchowym. Mylna jest próba sprowadzania wszystkich do wspólnego mianownika. W prawdziwych relacjach musi być zgoda na inność, wyrozumiałość, wzajemna akceptacja, wspólne dążenie do celu – podkreślił.

– Wspólnota jest miejscem, które łączy przeciwności. Tworzą ją przecież osoby, które różnią się charakterem, zdolnościami, poglądami, pochodzeniem, potrzebami, pragnieniami. Zawsze jednak powinno być dla nas nadrzędne dążenie do dawania świadectwa, że jesteśmy znakiem Boga na tej ziemi – dodał.

Następnie przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych oraz innych form życia konsekrowanego udali się do auli św. Jana Pawła II, gdzie abp Głódź poświęcił opłatek i złożył wszystkim życzenia. – Przed laty prymas Stefan Wyszyński przemówił do kleryków po zakończonej służbie wojskowej: „I wy jesteście tymi, którzy będziecie otwierać bok miłosierdzia Bożego”. Nikt wtedy jeszcze nie sądził, że prawda o Bożym miłosierdziu zostanie napełniona tak głęboką teologiczną i pastoralną treścią, że iskra miłosierdzia z Łagiewnik zapłonie płomieniem wzmożonym przez św. Jana Pawła II i papieża Franciszka – mówił. – Życzę wam, by wasze wspólnoty ożywiły się Duchem, by przybywało nowych powołań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama