Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wspólnota przeciwności

– My, którzy poświęciliśmy życie Kościołowi, otwieramy bok miłosierdzia Bożego. Za wypełnianie tego wielkiego powołania i zadania z całego serca wam dziękuję – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

W Gdańsku-Oliwie 10 grudnia metropolita przełamał się opłatkiem z osobami konsekrowanymi. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kaplicy Mariackiej bazyliki archikatedralnej. Homilię wygłosił o. Tomasz Ewertowski OMI, rektor gdańskiego kościoła św. Józefa. – Różnorodność osób, które tworzą wspólnotę, stanowi o jej bogactwie duchowym. Mylna jest próba sprowadzania wszystkich do wspólnego mianownika. W prawdziwych relacjach musi być zgoda na inność, wyrozumiałość, wzajemna akceptacja, wspólne dążenie do celu – podkreślił.

– Wspólnota jest miejscem, które łączy przeciwności. Tworzą ją przecież osoby, które różnią się charakterem, zdolnościami, poglądami, pochodzeniem, potrzebami, pragnieniami. Zawsze jednak powinno być dla nas nadrzędne dążenie do dawania świadectwa, że jesteśmy znakiem Boga na tej ziemi – dodał.

Następnie przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych oraz innych form życia konsekrowanego udali się do auli św. Jana Pawła II, gdzie abp Głódź poświęcił opłatek i złożył wszystkim życzenia. – Przed laty prymas Stefan Wyszyński przemówił do kleryków po zakończonej służbie wojskowej: „I wy jesteście tymi, którzy będziecie otwierać bok miłosierdzia Bożego”. Nikt wtedy jeszcze nie sądził, że prawda o Bożym miłosierdziu zostanie napełniona tak głęboką teologiczną i pastoralną treścią, że iskra miłosierdzia z Łagiewnik zapłonie płomieniem wzmożonym przez św. Jana Pawła II i papieża Franciszka – mówił. – Życzę wam, by wasze wspólnoty ożywiły się Duchem, by przybywało nowych powołań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama