Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dała się zoperować, teraz wegetuje

Cztery wyroki skazujące i jeden uniewinniający - tak postanowił gdański Sąd Rejonowy w głośnej sprawie Szwedki, która nie wybudziła się po zabiegu powiększenia piersi.

Trwający od stycznia 2015 r. proces dotyczył zdarzenia, do którego doszło w sierpniu 2010 r. w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku (obecnie Copernicus Podmiot Leczniczy).

Christina Hedlund, 31-letnia wówczas mieszkanka Malmoe, poddała się operacji powiększenia piersi. Zabieg przebiegł pomyślnie, ale - według prokuratury - zaniedbano opiekę po operacji.

U kobiety doszło do zatrzymania oddechu i krążenia. Uszkodzenia mózgu były na tyle poważne, że Szwedka do dziś pozostaje w stanie wegetatywnym - nie mówi, jej kontakt ze światem jest bardzo ograniczony.

O sprawie Christiny Hedlund w listopadzie 2010 r. poinformowały szwedzkie media. Służby wojewody pomorskiego przeprowadziły wówczas kontrole w szpitalu. Ustalono, że przeprowadzane w placówce operacje plastyczne były nielegalnie, bo szpital nie miał uprawnień do wykonywania takich operacji.

Na ławie oskarżonych zasiadły dwie lekarki, dwie pielęgniarki i były dyrektor szpitala.

Oskarżonym pielęgniarkom, które zajmowały się pacjentką po zabiegu, prokuratura zarzuciła nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentki. Ponadto jedna z pielęgniarek usłyszała zarzut zniszczenie karty obserwacji pokrzywdzonej.

Zarzut nieumyślnego narażenia pacjentki na utratę życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu usłyszało dwoje lekarzy.

We wtorek 13 grudnia gdański Sąd Rejonowy uznał winę czterech oskarżonych, a jedną lekarkę, która przeprowadzała zabieg chirurgiczny - uniewinnił. 

Były dyrektor szpitala usłyszał wyrok 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Lekarz anestezjolog, która znieczulała pacjentkę w trakcie zabiegu, została skazana na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Obie pielęgniarki usłyszały wyroki po roku więzienia w zawieszeniu na 6 i 10 miesięcy. 

Ponadto skazani mają zapłacić poszkodowanej Szwedce nawiązkę po 20 tys. zł.

Były dyrektor szpitala otrzymał zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych przez cztery lata. Dwie pielęgniarki otrzymały zakaz wykonywania zawodu przez cztery lata.

Wyrok nie jest prawomocny.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama