Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czy Tolkien miał gdańskie korzenie?

Ciekawa hipoteza na temat pochodzenia autora słynnych powieści "Hobbit" i "Władca Pierścieni".

Ryszard "Galadhorn" Derdziński mieszka w Sosnowcu. Jest autorem bloga Tolknięty, współtworzy także serwis Elendilion. To właśnie na obu portalach opublikował wyniki swoich wieloletnich badań na temat pochodzenia rodziny Tolkiena. Według R. Derdzińskiego, znakomity pisarz i autor książek "Władca pierścieni" i "Hobbit" wywodzi się z... Gdańska.

- Tolkienowie przybyli do Londynu z Gdańska, który z głównego miasta Prus Królewskich w Rzeczypospolitej stawał się w dobie I rozbioru, w czasach ekspansji Królestwa Prus, miastem w Prusach Zachodnich. Krewnym J.R.R. Tolkiena, urodzonym jeszcze w Gdańsku, był Daniel Gottlieb Tolkien (1747, Gdańsk - 1813, Londyn), brat Johna Benjamina Tolkiena (1753-1819). Ten drugi był prapradziadkiem prof. Tolkiena i być może także urodził się w Gdańsku - przekonuje badacz.

Skąd to wiadomo? R. Derdziński analizuje dzieje rodu Tolkienów od 25 lat. Niedawno za pomocą brytyjskiego genealogicznego portalu odnalazł dokument z 1794 roku, który jest relacją z naturalizacji Daniela Gottlieba Tolkiena (brata prapradziadka J.R.R. Tolkiena). Ten dokument dowodzi, że Daniel Gottlieb Tolkien urodził się w Gdańsku.

Dodatkowo badacz zaczął wertować książki adresowe. I tu natrafił na kolejne potwierdzenia gdańskiego śladu, bo okazało się, że rodzina Tolkienów była w XVIII wieku związana z miejskim cechem kuśnierzy. - Tolkienowie w Gdańsku byli ważnymi postaciami w tym cechu. A cech kuśnierzy patronował ołtarzowi Trzech Króli w farze miejskiej, w kościele Mariackim - podkreśla R. Derdziński.

Co więcej, jak informuje badacz, jeszcze w 1817 roku w Gdańsku rodzina Tolkiena była właścicielem antykwariatu na Dolnym Mieście. Miał się on mieścić przy Scharmachergasse (ul. Kołodziejskiej). Z kolei Tolkienowie mieszkali najprawdopodobniej w okolicach ul. Tandeta lub Teatralnej. Ta hipoteza wymaga jeszcze weryfikacji. Dalsze badania na ten temat prowadzone będą w miejskich archiwach.

Sam Tolkien najprawdopodobniej nie wiedział, że jego korzenie sięgają Gdańska. - J.R.R. Tolkien znał tylko pradziadka. My znamy jego prapradziadka i praprapradziadka. Moje badania dalej trwają. Czytam teraz dokładnie monumentalne dzieło, wielotomową "Historię Gdańska". Lada dzień wynotuję z niej wszystko, co może nas interesować w sprawie gdańskich kuśnierzy i antykwariuszy Tolkienów. Niedługo napiszę o moich ustaleniach - możemy przeczytać na blogu R. Derdzińskiego.

John Ronald Reuel Tolkien, brytyjski pisarz, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie, urodził się w 1892 roku w Oranii w Afryce (obecnie RPA). Był poliglotą, znał ponad 30 języków. W czasie II wojny światowej uczył się również polskiego, ale uznał go za dość trudny. Jego powieści "Władca Pierścieni" oraz "Hobbit, czyli tam i z powrotem" spopularyzowały literaturę fantasy i z powodzeniem zostały przeniesione na wielki ekran.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama