Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bilet metropolitalny coraz bliżej

W 2020 r. w województwie pomorskim pasażerowie będą mogli podróżować na podstawie jednolitego, zintegrowanego biletu elektronicznego - w dowolnych relacjach i przy wykorzystaniu środków transportu dowolnych przewoźników.

Negocjacje związane z wprowadzeniem wspólnego biletu metropolitalnego trwały prawie pół roku. W tym czasie odbyło się wiele spotkań i warsztatów związanych z wprowadzeniem nowych technologii. Ostatecznie, pod koniec grudnia ubiegłego roku koncept wspólnego systemu biletowego - wypracowany przez samorządy Obszaru Metropolitalnego - został zatwierdzony i wpisany na listę projektów pozakonkursowych.

- Nowy system biletowy oferuje różne form płatności, a taryfa jest dostosowana do indywidualnych potrzeb. Dzięki niemu będziemy mogli zapłacić za przejazdy gotówką, kartą płatniczą lub kartą miejską, smartfonem, czy - w przyszłości - elektronicznym dowodem osobistym. Niezależnie od środków transportu i liczby przesiadek system wybierze najkorzystniejszą dla pasażera ofertę - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

System ma m.in. uprościć procedurę zakupu biletów jednorazowych, okresowych i łączonych w komunikacji pasażerskiej. Dodatkowo planowane są inne udogodnienia dla pasażerów, m.in. zintegrowana informacja pasażerska dla woj. pomorskiego, co oznacza, że korzystający ze środków komunikacji publicznej będzie miał dostęp do regionalnej informacji pasażerskiej wszystkich organizatorów transportu publicznego i przewoźników w regionie wraz z możliwością planowania oraz optymalizacji kosztów podróży, a także wprowadzenie turystycznych produktów komercyjnych, czyli możliwości łączenia opłaty za przejazd i usługi turystyczne. Najważniejsze jest jednak to, że zmiany mają objąć wszystkich przewoźników w województwie pomorskim.

Wdrożenie programu nastąpi do 30 czerwca 2020 r., a jego szacowany koszt to 55 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama